Urządzasz kuchnię? Z pewnością zastanawiasz się więc, jaki zlewozmywak wybrać, aby nie tylko ciekawie się prezentował, lecz również służył Ci przez lata. Do wyboru masz zasadniczo dwa najpopularniejsze materiały: stal i granit. Który z nich wybrać? Oto garść wskazówek, które pomogą Ci w wyborze właściwego zlewozmywaka!

Czym cechuje się zlewozmywak granitowy?

Nowoczesne zlewozmywaki granitowe wkroczyły do kuchennych trendów stosunkowo niedawno, jednak od razu zyskały uznanie użytkowników. Dlaczego? Doskonale łączą w sobie to, czego oczekuje się od współczesnych wnętrz, czyli trwałość i niebanalną estetykę. Granit to materiał, który niełatwo zniszczyć – czy to rysując go ostrymi sztućcami, czy też stawiając na nim gorący garnek. Dzięki temu świetnie sprawdza się w warunkach kuchennych, w których nietrudno o wypadek.

Na jego korzyść przemawia również nietuzinkowy wygląd. Na rynku spotkasz się ze zlewozmywakami granitowymi w niemalże każdej barwie – czy to jasnej, czy też nieco ciemniejszej. Możesz więc wybrać taki, który najlepiej pasuje do odcienia blatu i podłogi.

Decydując się na granitowy zlewozmywak, weź jednak pod uwagę to, że wymaga specjalnej pielęgnacji. Nie wyczyścisz go więc standardowym mleczkiem do ceramiki, lecz będziesz musiał zainwestować w środek przeznaczony do granitu. Poza tym materiał ten jet dość ciężki. Warto więc zamontować go na wzmocnionych szafkach, które nie odkształcą się pod jego ciężarem.

Zlewozmywak stalowy – wady i zalety

Zlewozmywak stalowy jest równie trwały jak jego poprzednik – możesz wrzucać do niego naczynia lub stawiać na nim gorące rzeczy. W czym więc leży różnica? Do myciastali możesz z powodzeniem wykorzystać każdy środek czyszczący, nie martwiąc się tym, że zniszczy jej powierzchnię. Jednak utrzymanie stalowego zlewozmywaka w perfekcyjnej czystości to nie lada wyzwanie – na jego powierzchni często pojawiają się białe osady z twardej wody, których nie sposób całkowicie usunąć. Zlewozmywaki ze stali są też lekkie. Ich montaż nie sprawia więc problemów i można je umieścić na każdej szafce bez obawy o jej zniszczenie.

Stalowy czy granitowy?

Kierujesz się jedynie względami estetycznymi? Nie ulega wątpliwości, że lepiej prezentują się zlewozmywaki wykonane z granitu. Są dostępne w szerokiej palecie kolorów i można dobrać ich odcień tak, aby współgrał z blatem i pozostałym wyposażeniem pomieszczenia. Zlewozmywaki stalowe mają z kolei jedną, metaliczną barwę – warto jednak zaznaczyć, że świetnie pasuje ona do większości używanych w kuchniach urządzeń AGD.

Dużą rolę przy zakupie zlewozmywaka kuchennego odgrywa również cena. O ile modele stalowe są dość tanie (ich cena oscyluje wokół 100 złotych), o tyle granitowe wiążą się ze sporym wydatkiem – ich średni koszt wynosi 400-500 złotych. Warto jednak mieć na uwadze to, że zlewozmywak granitowy jest inwestycją na lata i może zachować swoje właściwości przez dłuższy czas. Zlewozmywak stalowy może z kolei stracić na funkcjonalności po kilku latach i wymagać wymiany.

Share.

Leave A Reply