Możesz dobrze zarabiać a bank mimo wszystko odmówi Ci kredytu na mieszkanie albo zaproponuje taką marżę, że sam zrezygnujesz. Dlaczego tak się dzieje?

Tak naprawdę odmowa udzielenia kredytu może mieć wiele przyczyn. Podczas liczenia zdolności kredytowej brane pod uwagę będą nie tylko aktualne dochody, ale i również przeszłość kredytowa. Stąd też może dojść do sytuacji, w których to mimo wysokich dochodów kwota płaconych zobowiązań jest duża i dlatego spotykamy się z odmową. Sporym utrudnieniem może stać się również dług, który ciągle widoczny na naszym koncie w Biurze Informacji Kredytowej. W oczach banku nie jesteśmy rzetelnymi klientami i stanowimy duże ryzyko straty a tej instytucji zależy na maksymalnym bezpieczeństwie.

Nie mniej jednak każdy bank ma zupełnie inny sposób na liczenie dochodu netto klienta. W przypadku umowy o pracę jest to kwota, która zawarta jest w zaświadczeniu o zatrudnieniu to dla osób działających w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło czy prowadzące własną działalność gospodarczą sprawy mogą się znacznie skomplikować.

W przypadku zatrudnienia w oparciu o umowy cywilnoprawne kwota, która dociera na nasze konto nie zawsze będzie uznana jako dochód netto. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Tutaj badane są finanse z minimum kilkunastu miesięcy i oceniana jest stabilność dochodu. Oznacza to, że różnicę w średnich miesięcznych dochodach nie mogą zbytnio odbiegać od normy. Osoby mające nieregularne wpływu mogą mieć problem z zaciągnięciem zobowiązania kredytowego.

Jak więc możemy zwiększyć swoje szansę na zaciągnięcie kredytu?

Zbadanie zdolności finansowej

Brak wystarczającej zdolności kredytowej jest najczęstszym powodem odmowy udzielenia kredytu . Zdaniem banku nie będziemy mogli sobie pozwolić na spłatę rat kredytu, pożyczki a wszystko dlatego, że mamy zbyt małe dochody albo też zbyt duże obciążenia miesięczne, np. raty innych kredytów. Swoich sił możemy spróbować w innym banku i tam złożyć wniosek o kredyt. Trzeba zaznaczyć, że każdy bank zupełnie inaczej podchodzi do oceny zdolności kredytowej ? jedne bardzo rygorystycznie podchodzą do tematu a inne często idą na rękę klientowi. Jeżeli z kolei posiadamy już inne zobowiązania finansowe możemy postarać się o dostanie kredytu konsolidacyjnego, który pozwoli nam na spłatę wcześniejszych długów. Jest to zamiana kilku rat w jedną i przede wszystkim wydłużenie czasu spłaty.

Zła historia w BIK

Może dojść do sytuacji, że nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca do zaciągnięcia zobowiązania a mimo wszystko spotkamy się z odmową udzielenia. Bardzo często banki nie wyrażają zgody na udzielenie kredytu po analizie historii kredytowej. Jeżeli w danych Biura Informacji Kredytowej znajduje się wzmianka o niezamkniętych i przeterminowanych zaległościach nasza szansa na uzyskanie kredytu znacznie spada.

Niepełne informacje we wniosku

Podczas wypełniania wniosku o kredyt do odpowiedniego formularza wpisujemy nasze zobowiązania z tytułu spłaconych kredytów czy kart kredytowych. Czasami świadomie omijamy jakąś część sądząc, że tym sposobem uda nam się poprawić zdolność kredytową. Tak się składa, że bank bez trudu zauważy pomyłkę, po prostu zaglądając do raportu BIK i wówczas może uznać, że celowo zatailiśmy daną rzecz co przyczyni się do niewydania zgody na kredyt. Zgodnie z prawem podobne zatajenie może za sobą ciągnąć poważne konsekwencje . Przyłóżmy się więc do rzetelnego uzupełnienia wniosku.

Share.

Leave A Reply