Płytki ceramiczne to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań pozwalających na wykończenie podłóg i ścian, w łazienkach i kuchniach. Dla nas wszystkich największe znaczenie ma dobór koloru, ich wielkości oraz rodzaju, ale musimy również pamiętać o odpowiednim doborze fugi, również pod kątem kolorystycznym. W końcu to ważny element wykończenia podłóg i ścian. Wybierając niewłaściwy jej kolor możemy zepsuć efekt końcowy, co będzie negatywnie wpływać na właściwości użytkowe pomieszczenia.

Jaki rodzaj fugi wybrać?

Na rynku znaleźć możemy bogatą ofertę fug różnych producentów. Dokonując wyboru konkretnej warto przede wszystkim zwrócić uwagę na warunki, w jakich to będzie ona użytkowana.

Największą popularnością cieszy się fuga cementowa, która świetnie posłuży do fugowania małych płytek ceramicznych i kamiennych. Ten rodzaj płytek znajduje swoje zastosowanie głównie na ścianach. Ważne jest, by ich nie stosować w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą oraz silnie działające środki czyszczące, gdyż może to spowodować wypłukiwanie się fug albo pojawienie na nich przebarwień. Wspomniane zaprawy cementowe możemy dostać w różnych kolorach. Innym rodzajem fug cieszącymi się dużą popularnością są fugi epoksydowe. Cenowo są one znaczne droższe od cementowych, ale odporniejsze.

Ten rodzaj z uwagi na swoje właściwości idealnie nadaje się do spoinowania płytek ściennych i podłogowych w strefach, które narażone są na stały kontakt z wodą i środkami chemicznymi, np.: w basenach. Warto nadmienić, że nie wchłaniają one pary wodnej ani innych substancji powodujących trwałe zabrudzenia, np.: tłuszczu, stąd też są łatwe w utrzymaniu czystości. Mogą one posłużyć do spoinowania płytek ceramicznych na podłodze, czy blacie kuchennym.

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o fugach cementowo-epoksydowych, które są stosowane do fugowania nieporowatych płytek ceramicznych, które narażone są szczególnie na trudne warunki eksploatacji. Śmiało można nimi fugować płytki w okolicach prysznica. Dodatkowo przy ich pomocy można wypełnić szczeliny pomiędzy płytkami ściennymi i podłogowymi położonymi wewnątrz budynków. Gdy tylko stwardnieją są odporne na ścieranie, więc bez obaw można je stosować do fugowani płytek układanych w wiatrołapach, holach, czy garażach.

Jak dobrze dobrać kolor fugi?

Fugi są oferowane od producentów w szerokie gamie barw. Wybierając konkretny kolor fugi musimy dopasować ją do wielkości, formatu i rodzaju płytki oraz do pomieszczenia, w którym będą się one znajdować. Kolor fug ma bardzo duże znaczenie na końcowy wygląd okładziny ceramicznej. Za jej pomocą będziemy mogli podkreślić kolorystykę płytki lub ją delikatnie stonować. Istnieją jednak dwie możliwości doboru koloru fugi: dopasowane kolorystycznie do płytek lub wręcz przeciwnie kontrastujące z nimi. Niemniej jednak w przypadku okładzin kamiennych kontrasty nie są wskazane. Natomiast do płytek kamiennych powinno się wybierać fugi w kolorze zbliżonym do barwy okładziny. Zastosowanie wtedy kolorowej fugi będzie dominować i odwracać uwagę od naturalnej tekstury i wzorów kamienia.

Jeżeli wybierasz fugę do płytek ceramicznych to z powodzeniem możesz zdecydować się na użycie kontrastowych kolorów. To na co się zdecydujesz zależy w dużej mierze od efektów, jakie zamierzasz osiągnąć i do jakiego pomieszczenia spoinę dobierasz. Jeżeli Twoim celem jest uzyskanie podłogi stanowiącej jednolitą całość, to powinniśmy wybrać fugę w kolorze zbliżonym do koloru płytki ceramicznej. Warto dodać, że spoiny w stonowanych kolorach są uniwersalne i praktyczne, bowiem niezależnie od zmieniających się trendów zawsze są na czasie ora ich ceny są niższe od spoin w nasyconych barwach. Z kolei fugi w dominujących nasyconych barwach pasują do nowoczesnych wnętrz. Zastosowanie kontrastowego koloru fugi może podkreślić ciekawy układ płytek ceramicznych, a zwróci uwagę na rozmieszczenie i proporcje okładzin.

 Ważne, aby kolor fugi był odpowiednio dopasowany do miejsca położenia płytek.

W pomieszczeniach, które wyjątkowo są narażone na zabrudzenia, a to takich zalicza się na pewno: przedpokój, czy blat kuchenny powinniśmy się zdecydować na ciemniejsze odcienie fug, aby wszelkie zanieczyszczenia były mniej widoczne. W sprzedaży znajdują się również fugi dekoracyjne lub specjalne dodatki do fug, które zyskują dodatkowe walory estetyczne.

Share.

Leave A Reply