Zakup ziemi a właściwie działki budowlanej to pierwszy krok zbliżający do urzeczywistnienia marzeń o własnym domu. Może zostać sfinansowany za pomocą kredytu hipotecznego ? zanim jednak do tego przystąpimy warto zorientować się czy dany bank da nam taką możliwość.

W pierwszej kolejności do analizy pójdzie nasza zdolność kredytowa. Kredyt na budowę domu jest praktycznie taki sam jak na zakup mieszkania. Obecnie niespełna wszystkie banki akceptują fakt, że kwota uzyskana z kredytu pójdzie na zakup działki pod budowę domu. Stawiane są podobne wymagania jak w przypadku starania się o kredyt na zakup mieszkania. Bank odmówi jego udzielenia osobie, która nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej a więc odpowiednio wysokich i stałych dochodów, które pozwolą na rzetelne i systematyczne spłaty rat i jednoczesne utrzymanie się.

Każdy kredyt hipoteczny brany jest pod zastaw hipoteki. Stąd też zabezpieczeniem dla banku udzielania kredytu na działkę będzie sama nieruchomość. Nie ma problemu, jeżeli kredytobiorca bierze zobowiązanie na działkę i budowę domu. Co jednak w sytuacji, kiedy zainteresowany jest wyłącznie pożyczką na działkę? Okazuje się, że nie wszystkie banki będą skłonne nam go udzielić.
Koniecznością będzie zatem znalezienie banku, który będzie w stanie nam ją skredytować. Obecnie z 25 dostępnych banków na rynku, jedynie 13 jest w stanie zaproponować nam sfinansowane działki budowlanej. Oferty praktycznie nie różnią się od propozycji udzielenia kredytu pod budowę domu czy na zakup mieszkania. O oprocentowaniu decyduje wysokość kredytu i okres kredytowania nie może przekraczać 35 lat.

Skompletuj odpowiednie dokumenty

Przy kredycie na zakup działki bank będzie wymagał dokumentów, który będą potwierdzały status działki ? czyli zaświadczenia informującego, że jest to rzeczywiście działka pod budowę. Nie jest główny i jedyny dokument wymagany przez bank. Warto zdawać sobie sprawę, że tego typu instytucje raczej niechętnie podchodzą do finasowania działki rolnej czy użytkowej. Stąd też ważne jest, aby wcześniej dostarczyć decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Te dokumenty pozwolą określić stan prawny i czy jest to rzeczywiście działka, na której będzie można wybudować dom. Dodatkowo musimy liczyć się z tym, że banki poproszą nas o dostarczenie aktualnego wypisu i wyrysu z rejestru gruntów oraz dokumentu potwierdzającego, że osoba sprzedająca jest faktycznie właścicielem działki.

Spis dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o udzielenie na zakup działki pod budowę domu:

– odpis Księgi Wieczystej gruntu,
– decyzja podziałowa ? w chwili, kiedy działka będzie wydzielona z innej,
– wypis z ewidencji gruntów i kopia mapy ewidencyjnej,
– dokument potwierdzający przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniową,
– umowa przedwstępna.

Finansowanie zakupu działki pod budowę domu generuje wiele dodatkowych kłopotów z dostarczeniem odpowiednich dokumentów. Jednakże jest to pierwszy krok do realizacji naszych marzeń o własnym domu.

Share.

Leave A Reply