Nasiona warzyw można kupić nie tylko w specjalistycznych sklepach ogrodniczych, ale i w zwykłych supermarketach. Z dużym prawdopodobieństwem w obu przypadkach można trafić na okazy o zbliżonych właściwościach. Nasiona już mamy, trzeba teraz je posiać, ale gdzie? Jak przygotować glebę w naszym ogrodzie? To dość rozbudowane pytanie, dlatego omówimy osiem podstawowych aspektów związanych z ziemią w przydomowych ogródkach warzywnych.

Wybór przestrzeni

Jeśli nie wytyczyliśmy jeszcze granic naszego warzywnika, warto dobrze zastanowić się nad tym. To nie powinno być przypadkowe miejsce. Powinno być one nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Choć ten drugi aspekt nie jest aż tak istotny. Powinniśmy również zwrócić uwagę na samą powierzchnię, ile terenu nam potrzeba? Można oczywiście po pewnym czasie poszerzyć przestrzeń, ale określenie tego na początku oszczędzi nam sporo zachodu.

W świecie grządek

Nasiona warzyw zazwyczaj wysiewa się w równych grządkach, co nie jest związane wyłącznie z estetyką. Różne rośliny zbiera się o różnych porach, dlatego taki miszmasz wprowadziłby niepotrzebny zamęt i mógłby okazać się powodem, dla którego część plonów zbyt wcześnie byłaby wydobyta z ziemi. Zabierając się do przygotowywania gleby, dobrze jest jasno wyznaczyć sobie ilość grządek, dzięki czemu nie zabraknie nam miejsca.

Czy ziemia w ogrodzie jest dobra?

Odwiedzając sklep z nasionami warzyw, mało kto zastanawia się nad jakością gleby w swoim ogrodzie. Trzeba jednak wiedzieć, że warzywa są dość wymagające jeśli chodzi o jakość ziemi. Dobrze byłoby ją w odpowiedni sposób wzbogacić. Zdarza się jednak również tak, że jest ona bardzo ubita, a wręcz gliniasta. W takim wypadku nie zaszkodziłoby jej usunięcie oraz nawiezienie czegoś lepszego. I właśnie po to wyznaczaliśmy ramy warzywniaka, nie ma sensu przecież wymieniać jej wszędzie.

Zabezpieczenie przed chwastami

Całkiem dobrą praktyką, która związana jest z nawiezieniem świeżej ziemi, jest odizolowanie jest od reszty ogrodu. Można to zrobić na przykład przy pomocy agrotkaniny. Cały proces sprowadza się do ułożenia jej w zagłębieniu po starej ziemi, jeszcze przed nasypaniem nowej. Jeśli ta, którą kupiliśmy była w odpowiedni sposób przygotowana przez wiele lat pozbędziemy się chwastów, dzięki czemu ograniczymy ilość środków ochrony roślin do minimum.

Nie zapomnijmy o jakości nasion warzyw

W ferworze przygotowań może nam autentycznie zabraknąć czasu na zadbanie o wszystko. Z tego właśnie powodu dobrze jest zaplanować sobie dzień na zakup nasion. Powinny być one wysokiej jakości, co nie znaczy, że trzeba od razu kupować najdroższe opakowania. Szkoda jednak byłoby, gdyby trud włożony w przygotowanie gleby, poszedł na marne.

Etapy fizyczne: przekopywanie, równanie, sadzenie

Jednym z ważniejszych aspektów przygotowywania gleby pod zasiew, jest jej odpowiednie spulchnienie. Jeszcze przed odwiedzeniem sklepu z nasionami warzyw, dobrze jest dany teren odpowiednio przekopać, a następnie wyrównać. Przy okazji warto zgrabić kamienie, które będą później tylko wadzić. Przechodząc do zasiewu, trzeba przygotować grządki, które można dodatkowo zasilić specjalnymi preparatami.

Podlewanie nowych członków ogrodu

Jeśli ziemia jest wyjątkowo sucha, dobrą praktyką jest odpowiednie nawodnienie jeszcze przed zasiewem, co przyśpieszy kiełkowanie roślin, a w wielu przypadkach w ogóle pozwoli na wzrost. Warto zaznaczyć, że w pierwszych tygodniach raczej nie podlewa się warzywniaka, ponieważ może to naruszyć kiełkujące nasiona. W późniejszych stadiach rozwoju, trzeba podejść do tego indywidualnie – w przypadku suszy jest to naprawdę wskazane. W innych okolicznościach zabieg jest ten zbędny, a nawet szkodliwy.

Wałowanie gleby

Dość rzadko się o tym wspomina, ale kiedy już dumnie skończymy prace w ogrodzie, odwiedzimy sklep z nasionami warzyw i je wysiejemy – to jeszcze nie koniec prac związanych z glebą. Ostatnim etapem jest wałowanie ziemi. Zaraz po wysianiu trzeba ją w odpowiedni sposób ugnieść. W tym celu wykorzystuje się specjalne wały, które równomiernym naciskiem, przygotowują ostatecznie glebę na to, aby wydała plony.

Share.

Leave A Reply