Mozaika jest coraz częściej wykorzystywana w aranżacjach łazienek, stała się alternatywą dla płytek ceramicznych. Jej zastosowanie daje znacznie większe możliwości, ponieważ świetnie nadaje się do obłożenia zaokrąglonych powierzchni, np.: obudowy owalnej wanny. Ponadto w łazienkach mozaika wykorzystywana jest także na półki, do wykonania ramy wokół lustra lub przyklejenia jej pod nim, a także do wykończeni dookoła wanny i zlewu.

W sprzedaży znaleźć możemy mozaikę wykonaną z ceramiki, szkła lub kamienia naturalnego, czy gresu. Można ją kupić w gotowych zestawach, w których poszczególne elementy połączone są siatką lub specjalnym papierem, co znacznie ułatwia jej układanie.

Układamy mozaikę

Etap 1. Przygotowanie podłoża. Zaleca się, aby podłoże było zwarte i nośne, a wszelkie luźne elementy koniecznie należy usunąć, podłogę zamieść i odkurzyć.

Etap 2. Gruntowanie. Użycie emulsji gruntującej ma na celu zmniejszenie i wyrównanie chłonności podłoża, co bezpośrednio przyczyni się do poprawienia przyczepności i parametrów wytrzymałościowych zaprawy, która będzie kolejno nakładana.

Etap 3. Przygotowanie zaprawy. Ważne, aby zaprawa klejąca była wysokoelastyczną zaprawą klejącą. Konieczne, aby posiadała konsystencję odpowiednią do pracy, a w tym celu należy ją wymieszać z wodą w proporcjach podanych przez producenta na opakowaniu. Podczas jej przygotowywania należy pamiętać, że należy zawsze wsypywać suchy proszek do odmierzonej ilości czystej zimnej wody. Po zamieszaniu zaprawy należy odczekać 3 minuty i ponownie wymieszać zaprawę. Ponadto bezpośrednio po wymieszaniu zaprawa jest gotowa do użycia, ponieważ świetnie zachowuje swoje właściwości robocze przez około 2 godziny.

Etap 4. Klejenie mozaiki. Aby przykleić mozaikę należy zastosować cienką warstwę kleju. W przeciwnym wypadu może wypływać pomiędzy szczeliny mozaiki, po czym będzie się zapadać. W miejscu, gdzie będzie się ona stykać z innymi płytkami ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, a mianowicie sąsiadujące płaszczyzny muszą znajdować się na jednakowym poziomie. Do tego można użyć płyty gipsowej, zbrojonej włóknem szklanym.

Etap 5. Fugowanie. Warto pamiętać, że fugowanie należy rozpocząć nie wcześniej niż po upływie 24 godzin od zakończenia przyklejania mozaiki. Do spoinowania można użyć fug elastycznych lub fug epoksydowych, które wykazują większa odporność na zabrudzenia, wykwity, grzyby, wycieranie oraz działanie olejów i detergentów.

Share.

Leave A Reply