Jesteś na etapie poszukiwań w katalogach wymarzonego domu? Jeżeli tak to przygotuj się na to, że większość czynności, którymi normalnie zajmuje się biuro architektoniczne będziesz musiał zrobić sam. Budowa domu według projektu z katalogu ma oczywiście swoje odzwierciedlenie w niższych kosztach dokumentacji. Mowa tutaj o wykonaniu wstępnej analizy własnych potrzeb i możliwości finansowych. Warto jest również przeanalizować możliwości  posiadanej działki.

Zastanów się nad potrzebami mieszkańców Twojego domu

Dobrze przyjrzyj się sposobowi funkcjonowania Twojej rodziny, jej rytmowi dziennemu i  ilości potrzebnej przestrzeni. Kolejnym krokiem będzie ich oddzielenie od obecnych przyzwyczajeń, które wynikają z ograniczonego miejsca. W praktyce to może wyglądać tak, że pan domu jest zapalonym majsterkowiczem a w obecnym miejscu zamieszkana udało się wygospodarować dla niego wyłącznie małe biurko, na którym znajduje się skrzynka z narzędziami. Tak więc dodanie pomieszczenia garażowego w nowym projekcie jest rzeczą konieczną.
Podobne rozważania powinny  dotyczyć również wielkości i rozmieszczenia pokojów dziecięcych. Tutaj bardzo ważna staje się odpowiedź, ile czasu rzeczywiście dziecko będzie spędzać czasu w swoim pokoju i co będzie w nim robić. Jeżeli większość jego aktywności będzie  toczyć się w pokoju dziennym a w swoim pomieszczeniu będzie wyłącznie spać – to może ni warto szukać projektu z dużymi sypialniami. Wtedy dobrym rozwiązaniem staje się odpowiednie zaprojektowanie salonu tak, aby udało wygospodarować się możliwie nie przeszkadzającą pozostałym domownikom strefę do zabawy.

Dobrym rozwiązaniem staje się taka analiza wszystkich aspektów naszego życia. Odpowiedz sobie na pytanie: jak często jeździsz na zakupy? Jaka lodówka będzie wystarczająca? Jeżeli jeździsz na zakupy spożywcze codzienne to wystarczająca jest mniejsza. Z kolei jeśli robisz zakupy raz na dwa tygodnie warto, by było zaopatrzyć się w spiżarnie, aby móc tak zmagazynować żywność. Ilu tak naprawdę łazienek potrzebujesz? Potrzebujesz garażu?

Lista oczekiwań i marzeń

Dla wielu może okazać się to banalne, ale stworzenie listy marzeń pozwoli nie tylko zwizualizować oczekiwania, ale i dokładnie je sprecyzować. Projekt domu musi najpierw powstać w Twojej głowie. Na pierwszej liście zawrzyj wymagania absolutnie konieczne, które wynikają z Twoich potrzeb i potrzeb Twojej rodziny. Druga lista powinna zawierać elementy mile widziane, ale z których ewentualnie możesz zrezygnować. Warto, aby w tworzeniu podobnej listy brali udział wszyscy domownicy.

Miej na uwadze, że im dokładniejsze będzie zestawienie, tym mniej będzie projektów spełniających wszystkie te wymagania. Zawęzi nam się zatem lista projektów, które będziemy mogli wziąć pod uwagę, co będzie skutkować mniejszymi problemami w wyborze konkretnego projektu. Jeżeli już na wstępie  uda nam się stworzyć listę składającą się z pięciu lub nieco więcej projektów to jesteś szczęściarzem. Pamiętaj, że na samym końcu powinieneś dopuścić do głosu poczucie estetyki.

Dlaczego właśnie tak powinna wyglądać kolejność? Ponieważ elewacje w domach jednorodzinnych są elementem najprostszym do zmiany i w zasadzie nie generują żadnych większych problemów. Jeżeli dom spełnia wymogi planu miejscowego i  jest funkcjonalny to prawdopodobnie bez większych problemów można sprawić, że będzie spełniać również  estetyczne. W celu dokładniejszego zbadania wszystkich kryterium zabudowy możesz udaj się do biura architektonicznego, gdzie zostaniesz poinformowany przez specjalistę w danej dziedzinie o wszystkich potrzebnych krokach.

Share.

Leave A Reply