Pleśń w mieszkaniach pojawia się pod wpływem wielu czynników, które stwarzają warunku sprzyjające jej rozwojowi. Znajdziemy wśród nich umiarkowane temperatury oraz podwyższone zawilgocenie. Pleśń ta ma nie tylko nieestetyczny wygląd, ale jest także niebezpieczna dla naszego zdrowia, dlatego też podpowiemy, jak się jej pozbyć.

Obecność pleśni i jej unoszących się w powietrzu zarodników prowadzi u nas do reakcji alergicznych oraz silnych i wzmagających się dolegliwości górnych dróg oddechowych. I co więcej, pleśń ta jest również rakotwórcza, dlatego nie możemy bagatelizować problemu.

Przyczyny występowania pleśni na ścianach

usuwanie pleśni ze ścian

Źródło zdjęcia: LeroyMerlin

Pleśń tworzą mikroskopijne organizmy, zwane grzybami pleśniowymi, które uwielbiają wilgoć oraz brak przewiewu. Gdy mur jest niedocieplony, w miejscu styku ściany z otoczeniem tworzą się tak zwane mostki termiczne, gdzie dochodzi do skraplania się wilgoci. Podwyższona wilgotność takiego miejsca bardziej przyciąga mikrocząsteczki organiczne, jak tłuszcze czy kurz, które razem tworzą doskonałe warunki dla rozwoju pleśni. Jej zarodniki, które osadzą się na sprzyjającym podłożu, szybko stworzą grzybnię, która zacznie gwałtownie rosnąć i wrastać w ścianę. Nowe komórki będą się mnożyć, a stare obumierać, co zwiększy ilość substancji organicznych, stanowiących podłoże dla rozwoju niemile przez nas widzianych kolejnych mikroorganizmów.

Wzrost pleśni pociąga za sobą także wzrost absorbowanej wilgoci, przez co zwiększa się także zakres działania pleśni na ścianę. W ten sposób pogorszeniu ulegają warunki mieszkaniowe. Do rozwoju pleśni prowadzić mogą także inne przyczyny zawilgocenia, jak nieocieplone rury wodociągowe w ścianach. Nie bez znaczenia są także zacieki z wadliwych instalacji wodno-kanalizacyjnych, uszkodzone lub niewłaściwe systemy odprowadzania wód deszczowych, błędy rozwiązania konstrukcyjne itp.

Pleśń może pojawić się również z dość prozaicznych powodów, jak brak wentylacji i dobrego ogrzewania w pomieszczeniu, w którym występuje podwyższona emisji pary wodnej, czyli na przykład w łazience. Niedogrzewanie pomieszczeń dodatkowo wspomaga wegetację uciążliwych mikroorganizmów.

Na szczęście bardzo łatwo jest zauważyć, że mamy z pleśnią do czynienia. Jej obecność zdradzą rude, brązowe i czarne plamy na powierzchniach oraz nieprzyjemny zapach, dzięki któremu namierzymy ją nawet wtedy, gdy rozwinie się poza zasięgiem naszego wzroku.

Jak więc usunąć pleśń z mieszkania raz na zawsze?

Konieczne będzie nie tylko usunięcie pleśni z najmowanych przez nią powierzchni, ale także likwidacja przyczyn zawilgocenia. Musimy więc bezwzględnie usunąć wszystkie wyżej wymienione usterki.

Trzeba przeprowadzić operację usuwania pleśni zarówno metodą mechaniczną ? poprzez skucie i zdarcie jej warstwy wraz z wrośniętą grzybnią ? oraz chemiczną ? poprzez oczyszczenie i odkażenie specjalnymi preparatami pleśnio- i grzybobójczymi. Pamiętajmy przy tym o przestrzeganiu zaleceń producentów. Warto założyć maseczkę ochronną.

Zacznijmy od sprawdzenia przyczepności tynku w miejscach, w których widzimy wykwity, poprzez opukanie powierzchni młotkiem. Jeśli usłyszymy dźwięk pełny, świadczący o braku oddzielenia tynku od muru, będziemy musieli zwalczyć pleśń jedynie powierzchniowo. Wystarczy wtedy umyć zainfekowaną ścianę lub sufit i dla pewności popryskać preparatem pleśnio- i grzybobójczym.

Głuchy dźwięk podczas opukiwania młotkiem będzie ?głuchy?, oznaczać będzie oddzielenie tynku od podłoża i konieczność skucia jego warstwy do surowego muru w promieniu do 1 metra od siedliska grzybów. Powierzchnię należy opłukać czystą wodą, dokładnie oczyścić szorstką szczotką i osuszyć, a następnie pokryć preparatem grzybobójczym. Po kilkunastu godzinach będziemy mogli rozpocząć tynkowanie od nowa.

Jak zapobiegać powrotowi wykwitów na ścianie?

Jeśli chcemy mieć pewność, że zlikwidowany z naszego domu grzyb już więcej nie powróci, czeka nas ocieplenie ścian, otulenie ?gołych? rur wodociągowych, by uniknąć skraplania, zwiększenie cyrkulacji powietrza oraz inwestycja w ogrzewanie i wentylację.

Konieczna będzie sprawna wentylacja wywiewna, która poprawi cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Nie bez znaczenia będą także odpowiednie okna, z możliwością rozszczelnienia, które ułatwią wentylację. Okna bez takiej możliwości mogą prowadzić do pojawienia się wilgoci, której obecność pociągnie za sobą rozwój grzybni. Nie możemy także zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Share.

1 komentarz

  1. Aby pozbyć się niechcianych porostów na elewacji, należy zastosować środek, który nie tylko pomoże nam rozwiązać problem, ale zapewni ochronę ścianom na przyszłość. Przykładem takiego produktu jest Algizid, który jest zarówno skuteczny, jak i prosty w użyciu – można go nałożyć przy pomocy pędzla, szczotki lub poprzez natrysk. Odczekujemy 6-12 godzin i zmywamy ścianę wodą pod ciśnieniem. Jeśli ściana jest silnie skażona, całą operację możemy powtórzyć.

Leave A Reply