Klejenie pianką montażową to jedna z najczęściej stosowanych w budownictwie technik montażowych. Za pomocą pianki obsadzimy ościeżnice drzwi i ramy okien, zniwelujemy wszelkiego rodzaju szczeliny czy otwory i ocieplimy puste przestrzenie. Jednak to akcesoria do pistoletu do pianki zapewniają połowę sukcesu.

Podstawa – dobry pistolet

Wybór pistoletów na rynku jest szeroki, co jednak nie oznacza, że wszystkie pistolety mają porównywalne możliwości. Różnią się one materiałami i starannością wykonania, trwałością oraz rozmaitymi aspektami technicznymi, które czynią korzystanie z tych narzędzi bardziej komfortowym. Wybierając pistolet do pianki, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na istotne parametry, takie jak:

  • Korpus – powinien być wykonany z metalu, obowiązkowo zabezpieczonego antykorozyjnie. Wiele modeli ma elementy metalowe ocynkowane lub niklowane, jednak w ostatnim czasie wśród profesjonalistów popularność zyskały pistolety do pianki z zabezpieczeniem teflonowym. Osoby często korzystające z tych produktów w trudnych warunkach powinny wybrać pistolet do pianek o lekkim korpusie aluminiowym.

  • Dysza – najlepiej by była wykonana z odpornego na korozję materiału, np. mosiądzu, chociaż te z innych metali też dobrze się sprawdzą, pod warunkiem, że będą odpowiednio zabezpieczonego, np. powłoką teflonową znacznie przedłużającą żywotność elementu.

  • Iglica – powinna spełniać podobne warunki jak dysza, ponieważ to ona jest newralgicznym elementem całego pistoletu i gdy ulegnie uszkodzeniu, pistolet praktycznie przestanie nadawać się do użytku.

  • Spust – również powinien być metalowy, co zapewni mu odpowiednią trwałość. W dobrych modelach mechanizm spustowy również posiada teflonową powłokę zapewniającą lepszą ochronę przed zanieczyszczeniem pianką. W tanich „jednorazowych” pistoletach stosowane są z reguły spusty z tworzywa sztucznego, które trudno oczyścić z pianki po pracy, a po pewnym czasie, w wyniku zużycia materiału tracą „czułość”, co utrudnia ich dłuższe stosowanie.

Ważnym elementem, znacznie ułatwiającym pracę, jest pokrętło regulacji strumienia, które zapewnia kontrolę nad ilością aplikowanej piany. Ułatwia to prowadzenie prac, zmniejszając ponadto ilość straconej piany. Podobnie, jak w przypadku innych elementów, także pokrętło musi być zaopatrzone dobrą ochronę antykorozyjną.

Ponieważ dostępne na rynku pistolety mają różne systemy mocowań, warto zaopatrzyć się dodatkowo w gniazdo wymienne, które pozwala na korzystanie z pianek oferowanych w różnych systemach montażu.

Pistolet po pracy koniecznie należy dobrze wyczyścić. Do tego celu najlepiej nadadzą się:

pianka-montazowa-–-jakie-akcesoria-do-niej-wybrac-3.jpg

Płyny czyszczące do pianki i pistoletów

Te produkty to „must have” każdego, dbającego o swój sprzęt profesjonalisty. Pozwalają one na oczyszczenie ze świeżej, nieutwardzonej piany zarówno pistoletu, jak i zanieczyszczonych nią powierzchni i narzędzi. Opakowania preparatów do czyszczenia oferowanych przez znanych producentów skonstruowane są tak, by dało się je zamontować na pistolecie i łatwo go oczyścić, bez konieczności rozkręcania na części. Płyn w nich zawarty znajduje się pod ciśnieniem, co pozwala na dokładne usunięcie wszelkich resztek piany z wnętrza pistoletu. Konieczne jest jednak stosowanie takich preparatów do czyszczenia zaraz po pracy, ponieważ nie usuwają one zaschniętej piany. Do usuwania twardych, suchych resztek stosowane są:

Preparaty do usuwania utwardzonej pianki

Za ich pomocą można usunąć pozostałości stwardniałej pianki z gładkich powierzchni, takich jak ceramika, szkło, metale czy laminaty. Często występują w formie past, które aplikuje się narzędziami na zanieczyszczenia i później usuwa. Zaletą takiej formulacji produktu jest to, że nie spływa on z pionowych powierzchni, co znacznie ułatwia wyczyszczenie np. płytek w łazience lub połaci okien po montażu.

Odpowiednio dobrane akcesoria do pistoletu do pianki pozwalają nie tylko na staranne wykonanie pracy, ale również utrzymanie sprzętu w dobrym stanie przez długi czas. Jednak, by to osiągnąć, warto sięgnąć po wyroby pochodzące od renomowanych producentów.

Share.

Leave A Reply