Bez względu na to, czy dysponujemy małym przydomowym ogródkiem, czy przestronnym terenem zielonym, powinniśmy zadbać o jego oświetlenie. Dzięki temu ogród zyska na estetyce, a przy tym stanie się bezpieczniejszy i bardziej funkcjonalny, umożliwiając nam spędzanie w nim czasu także po zmroku. Jakie mamy możliwości oświetlenia ogrodu?

Oświetlenie zewnętrzne, które sprawdzi się w ogrodzie

Aby lampy do użytku zewnętrznego mogły stać się częściami aranżacji ogrodu, niezbędne jest uprzednie wykonanie instalacji elektrycznej, która umożliwi ich podłączenie. Warto już w tym momencie przemyśleć projekt ogrodu i ocenić, w których miejscach chcemy zainstalować oświetlenie.

Lampy w postaci słupków czy latarni dobrze oświetlą szlaki komunikacyjne – ścieżki ogrodowe lub chodnik prowadzący od furtki do drzwi wejściowych. Nie bez znaczenia jest także ich stylistyka, którą dopasujemy zarówno do nowoczesnego ogrodu, jak i tego stylizowanego na angielski czy japoński.

Do wyboru mamy także całą gamę kinkietów zewnętrznych, plafonów czy lamp wiszących, które idealnie nadają się do podświetlenia elewacji czy tarasu – będą więc trafionymi elementami wyposażenia, jeśli chcemy zorganizować kącik wypoczynkowy tuż przy budynku.

W sklepach znajdziemy także oprawy, które posłużą do oświetlenia podjazdu – warto zwrócić tu uwagę na oprawy wpuszczane w podłoże. Można wykorzystać je na wiele różnych sposobów, np. do oświetlenie obrzeży chodnika bądź też wyeksponowania rosnących przy nim roślin.

Oświetlenie solarne w różnej postaci

Nowoczesne lampy ogrodowe to także produkty zasilane energią słoneczną i niewymagające podłączenia do źródła prądu. Tradycyjne lampki tego typu mają postać słupków, które wystarczy wbić w ziemię, jednak do wyboru mamy także szereg innych ciekawych propozycji.

Na uwagę zasługują reflektorki i naświetlacze solarne oraz lampy w postaci lampionów, które możemy zawiesić na specjalnym uchwycie. Ogromną popularność zdobyło także oświetlenie w formie łańcuchów lub girland złożonych z wielu źródeł światła.

Jak wykorzystać w ogrodzie oświetlenie solarne?

Lampi zasilane energią słoneczną sprawdzą się jako uzupełnienie ogrodowej instalacji oświetleniowej. Są mobilne, więc możemy dowolnie zmieniać ich położenie. Mogą wyznaczać bieg alejki ogrodowej lub stanowić sposób na wyeksponowanie roślin po zmierzchu. W tej roli sprawdzą się zarówno lampki wbijane w ziemię (które można zastosować nawet w donicach), jak i reflektorki, które rzucą snop światła na bardziej okazałe krzewy.

Lampy ogrodowe przypominające formą lampiony oraz girlandy świetlne to z kolei świetny sposób nie tylko na doświetlenie, ale i udekorowanie kącika wypoczynkowego – czy to w ogrodzie, czy na prowadzącym do niego tarasie. Oba rodzaje lampek szczególnie dobrze zaprezentują się podwieszone wśród gałęzi drzew, pod zadaszeniem tarasu albo pawilonu ogrodowego, gdzie po zmierzchu będą świeciły subtelną poświatą. Lampy solarne w formie latarenek znajdą też miejsce na stole ogrodowym lub schodach prowadzących na taras.

Share.

Leave A Reply