Zarówno posiadanie psa, jak i ogrodu, to wielka życiowa przyjemność. Jednak już posiadanie trawnika i czworonoga jednocześnie bywa kłopotliwe, bo psy uwielbiają rozkopywać ziemię i bawić się wśród zieleni. Jak naprawić trawę uszkodzoną przez psa?

Psy potrafią mocno zniszczyć nawet najpiękniejszy trawnik. Jednak większość właścicieli nie ma serca zabraniać zwierzęciu przebywania w ogrodzie. Zresztą posiadając duży teren zielony wokół domu, wyprowadzanie psa na zewnątrz jest mało praktyczne.

Najgorsze, co może zdarzyć się właścicielowi pięknego trawnika, to pies zagrzebujący w nim kości czy rozkopujący ziemię dla zabawy. Do tego dochodzi wypalona trawa po moczu psa i „wyleżane” miejsca, w których trawa jest wygnieciona i blada. Na szczęście regeneracja trawnika po psie jest możliwa, a nawet całkiem prosta, o ile skorzystasz z odpowiednich narzędzi.

Regenerację trawy po psie warto zacząć na wiosnę

Nie każdy wie, że ryzyko zniszczenia trawy przez psa można zminimalizować już na etapie planowania ogrodu. Obecnie w sklepach jest wiele różnych rodzajów trawy, w tym odporne, które trudniej będzie wyrwać z korzeniami podczas zabawy czy zniszczyć. Zwróć uwagę, że w parkach i na boiskach sportowych trawnik jest równy i soczysty, mimo że depczą go setki stóp. Szukaj więc odmian do zastosowania w miejscach publicznych, jeśli masz dużo zwierząt i obawiasz się o stan trawy.

Już wiosną możesz zadbać, by trawnik rósł jak najbardziej bujnie – dzięki temu ślady psich zabaw będą mniej widoczne. Wykorzystaj w tym celu nawóz w granulacie. Istnieją odmiany, które musisz zaaplikować tylko 1-2 razy w sezonie. Jeśli głównym problemem jest trawa uszkodzona przez psa, który często się na niej załatwia, to zaradzić można temu poprzez aplikację preparatów z substancjami rozkładającymi azot. To zwykle bakterie i grzyby, które neutralizują zapach i zapobiegną wypalonej trawie po moczu psa.

Jak poprawić stan trawy uszkodzonej przez psa?

Latem trawa uszkodzona przez psa może zostać pokryta granulatem regeneracyjnym. Nadaje się on właśnie na pożółkłą, przerzedzoną trawę, której wzrost pobudzają zawarte w nim składniki mineralne.

Istnieją też specjalne mieszanki przeznaczone specjalnie do uzupełniania „placków” gołej ziemi powstałych tam, gdzie niegdyś była trawa. To sposób na miejsca, w których trawa uszkodzona przez psa już nie odrośnie, bo powstało klepisko. Składa się na nie mieszanina nawozu, trawy, podłoże, a nawet substancje niwelującą działanie mocznika, czyli neutralizującą działanie psiego moczu. Przeczytaj więcej na ten temat w poradniku: trawa uszkodzona przez psa – jak ją naprawić? Dowiedz się, które sposoby najlepiej nadają się do Twojego ogrodu w zależności od rodzaju trawnika, intensywności, z jaką z ogrodu korzysta pies i efektu, jakiego oczekujesz.

Naturalne sposoby na trawę uszkodzoną przez psa

Na koniec można spróbować sposobu na regenerację trawy po psie, który nie wymaga stosowania dodatkowych preparatów. Wystarczy po zimie zagrabić i spulchnić ziemię w całym ogrodzie, uzupełniając wszystkie powstałe przez psa ubytki. Następnie w te miejsca wysiać świeże nasiona i codziennie obficie podlewać trawę. Przez jakiś czas warto ją też co tydzień kosić, by wyrosła bujniejsza. Po tych zabiegach powinna być bardziej jednolita.

Share.

Leave A Reply