Mozaika jest alternatywą dla płytek ceramicznych, która stanowi jednocześnie dekorację artystyczną w formie obrazu bądź ornamentu, wykonana z niewielkich i różnokolorowych elementów. Warto dodać, że mogą to być dopasowane kształtem kamienie, fragmenty szkła lub ceramika. Jest bardzo często wykorzystywana w łazienkach, ponieważ stanowi nieograniczone możliwości kompozycyjne. Może stanowić kameralny akcent, bądź bogate zdobienie, np.: w postaci sceny.

Płytki mozaikowe to małe, kolorowe kwadraciki o boku od 1 cm do 3 cm, połączone ze sobą siatka plastikową lub specjalnym papierem.

Gdzie swoje zastosowanie znajdzie mozaika?

Mozaikę w łazience można śmiało zastosować na ścianach, podłogach lub pokrywając nią fragmenty brodzików, basenów, blatów umywalkowych, zabudowy systemów podtynkowych, wypukłe powierzchnie obudowy wanny czy ramy luster. Są idealne jako listwy ozdobne, dekoracje i uzupełnienia. Mozaika doskonale sprawdzi się w miejscach łączenia ze ścianą, sufitem i elementami, które stykają się ze ścianą na nieregularnych powierzchniach – łukach, kolumnach i wybrzuszeniach, a także w miejscach narażonych na wilgoć – nad wanną, czy umywalką.

Rodzaje mozaiki:

  • ceramiczne,
  • z kamienia naturalnego – kamienie są cięte obrabiane oraz polerowane, zastosowanie ma na ścianach i podłodze, nawet tej intensywnie używanej.
  • szklane – posiadają domieszki metali szlachetnych, brokat.
  • metalowe – to metalowe elementy naklejane na mozaikę ceramiczną
  • drewniane – niezaprzeczalnym jej atutem jest twardość i odporność na ścieranie. Nie zaleca się instalowania takiej mozaiki w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie lub duże zmiany wilgotności powietrza, jak: sauny czy brodziki.
  • z macicy perłowej – znajduje swoje zastosowane na ścianach, na posadzkach, jako ozdobna wstawka w meblach czy oprawach luster,
  • z kamieni półszlachetnych – jest absolutnie niepowtarzalna, nie ma możliwości stworzenia dwóch jednakowych aranżacji.

Montaż mozaiki, krok po kroku

Mozaikę można układać podobnie jak glazurę, jednak wymaga one dużo większej staranności. Najważniejsze staje się przygotowanie powierzchni pod mozaikę, która powinna być gładka i równa. Już na początkowym etapie należy ją oczyścić z pyłu i kurzu – a podczas jej układania temperatura powietrza powinna być dodatnia od +5 do +30 stopni Celsjusza.

Następnie mozaikę kładzie się na cienką warstwę kleju, który możliwy jest do rozprowadzenia za sprawą grzebienia o grubości zębów max 3,0 mm. Klej musi być odpowiedniej konsystencji. nie może być zbyt gęsty i nie rzadki. Powierzchnia rozprowadzanego kleju pod mozaikę nie powinna być również większa niż pod 9 plastrów, aby zapobiec jego schnięciu. Bardzo ważne jest, aby plastry mozaiki przyduszać gumową packą tak, aby dokładnie i równo doszły do kleju. Z kolei nadmiar kleju pomiędzy kostkami, przygotowując powierzchnię do fugowania. Fugę rozprowadza się za pomocą gumowej szpachelki na powierzchni nie większej jak 2 m2. Po jej lekkim wyschnięciu usuwa się na sucho zbędne resztki a po jej związaniu myje się powierzchnię zwilżoną ścierką.

Share.

Leave A Reply