Zakup systemu ocieplania budynku to spory wydatek stąd też jego wybór powinien być dobrze przemyślany. W końcu nie zawsze chęć zaoszczędzenia może nam przynieść korzyści.

Tradycyjne płyty styropianowe, wełna mineralna albo rzadko spotykana piana poliuretanowa i włókno celulozowe to materiały możliwe do wykorzystania podczas ocieplania budynku. Pokrótce zapoznajmy się z ich wadami i zaletami. Wszyscy z nas najlepiej czujemy się w domu, w którym jest ciepło i przytulnie. Jednak bywa tak, że mimo grzania czujemy spory dyskomfort cieplny. Kiedy odczuwamy chłód powinniśmy zastanowić się nad ociepleniem budynku z zewnątrz.

Jakimi kryteriami mamy kierować się podczas wyboru termoizolacji?

W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę nasze preferencje i oczekiwania względem wybranej metody. W tym miejscu znaczenie odgrywać będzie również wiek budynku i materiał z jakiego to został wykonany. Wyliczmy kwotę jaką możemy przezndom ocieplony styropianemaczyć na ten cel, ponieważ nowoczesne rozwiązania bywają stosunkowo kosztowne.

Obecnie na rynku funkcjonują dwie najpopularniejsze metody ocieplania budynków. Metoda lekka mokra i metoda lekka sucha. Poniżej znajdziesz charakterystykę każdej z nich.

Ocieplanie domu metodą lekką mokrą

Przede wszystkim polega ona na przyklejeniu do muru warstwy izolacji termicznej, która została wykonana ze styropianu lub warstwy wełny mineralnej po czym całość pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym. Skąd taka nazwa? Nazwana została w ten sposób, bo ciężar warstwy ocieplenia wraz z tynkiem wynosi zaledwie 10-30 kg/m2. Z kolei drugą część nazwy posiada stąd, że do rozdrobnienia zaprawy klejowej i tynku potrzebna jest woda. Dawniej istniała również metoda ciężka mokra ? a niej z kolei używano jeszcze stalowej siatki do wzmocnienia konstrukcji.

Najważniejsze zalety:

– daje możliwość uzyskania niewielkiej przegrody przy jednoczesnym zachowaniu parametrów technicznych,
– eliminuje mostki termiczne, dzięki rozdzieleniu funkcji w przegrodzie ? możliwe jest do wykonania jedynie podczas poprawnego użycia materiałów najlepiej tych wysokiej jakości,
– powszechność technologii

Najważniejsze wady:

– duża wrażliwość na błędy podczas montażu ? niedokładne ułożenie izolacji, tynkowanie ścian fragmentami i w długich odstępach czasowych to tylko część z nich.

Błędów podczas tynkowania jest znacznie więcej a zwykle właściciel budynku przekonuje się o tym dopiero po kilku latach, gdy tynk pęka i odstaje od izolacji. Wartym zaznaczenia jest fakt, że w tej metodzie naniesienie wszelkich poprawek wiąże się z wysokimi kosztami i są problematyczne. Warunki atmosferyczne również będą wpływać na jakość wykonania. W żadnym wypadku nie można jej kłaść podczas deszczu, silnego wiatru ? zakres optymalnej temperatury to 5-25 st. C. Z kolei duże nasłonecznienie w znacznym stopniu uniemożliwia wykonywanie robót.

Ocieplanie domu metodą lekką suchą

Jest to sposób wykończenia budynków bez użycia klejów, zapraw czy też innych materiałów zawierających wodę. Wszystkie elementy montowane są za pomocą śrub lub gwoździ. Na czym dokładnie polega? Do jej użycia stosuje się izolację termiczną na ścianach domu pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego z kolei mocowana jest prawie dowolna warstwa elewacyjna.
W pewnym stopniu jest traktowana jako ostatnie koło ratunkowe dla właścicieli budynków, którzy nie zdążyli ocieplić go przed nadejściem zimy. W przypadku wcześniejszej metody warunki atmosferyczne odgrywały duże znaczenie a z kolei tutaj roboty można prowadzić latem i zimą.

Jakie są zalety metody suchej?

Przede wszystkim prostota ? do jej montażu potrzebujemy kilku podstawowych narzędzi, np. : wiertarki czy młotka. Niezwykle ważne jest by wykazać się dużą starannością i dokładnością podczas wykonywania kolejnych czynności. Cechuje ją również duża uniwersalność ? nadaje się na nowo oddane do użytku budynki i na te już istniejące od dłuższego czasu. Nie ma tutaj znaczenia czy materiałem z jakiego zostały wykonane to kamień, cegła, beton czy drewno. Każda ściana z użytą tą metodą będzie spełniała swoją rolę. Gdy dojdzie do jakiegoś błędu podczas jej wykonywania to istnieje możliwość łatwej naprawy poszczególnych elementów. Każdą warstwę czy element można zdjąć, wymienić lub naprawić a później ponownie zamontować.

Najczęściej wymieniane wady

Przede wszystkim wykonywana jest na sidingu winylowym a ten z kolei cieszy się kiepską popularnością.

Share.

1 komentarz

Leave A Reply