Rozstające się małżeństwo albo dobrowolnie dzieli swój majątek lub zdaje się na orzeczenie sądu. Ten podział majątku nie dotyczy kredytów wspólnie zaciągniętych .

Dla banku nie ma większego znaczenia czy osoby chętne do wzięcia kredytu hipotecznego są małżeństwem czy żyją w wolnym związku. Niezależnie od okoliczności zawsze są zobowiązani do spłaty zaciągniętego zobowiązania- również po rozwodzie czy rozstaniu.

Jakie skutki może przynieść rozwód dla małżeństw z kredytem hipotecznym?

W odniesieniu do samego kredytu rozwód i podział wspólnego majątku – czy to sądowny czy umowny nie wywiera żadnych skutków. Każde z nich nadal zobowiązane jest do spłaty zobowiązania a bank może tego żądać od ich obojga lub od każdego indywidualnie. Jeżeli jednak w umowie kredytowej jest zawarta informacja o tym, że jedno ze współmałżonków jest zwolnione ze spłaty kredytu w momencie rozwodu to bank egzekwuje dług od tego drugiego.

Niezależnie od postanowień umownych małżonkowie mogą wnioskować o porozumienie, w którym to jedno z nich przejmie cały kredyt. Podobne porozumienie może wejść w życie dopiero po wyrażeniu zgody przez obojga współmałżonków, ale i przez bank. Jak to może wyglądać w praktyce? Otóż, byłe małżeństwo prowadzi negocjacje z bankiem co do przejęcia długu przez jednego z nich. Jeżeli uda się dojść do porozumienia zawierany jest dodatkowy aneks do umowy kredytowej.  Zdarza się również, że w orzeczeniu sądu są zawarte informacje, że dom lub mieszkanie przechodzą na własność osoby podejmującej się spłaty zobowiązania. Nie mniej jednak podobne rozstrzygnięcie sprawy nie jest dla banku jednoznaczne. Eksmałżonkowie nadal są dłużnikami w oczach banku i oboje muszą starać się wyjść z zadłużenia.

Co w chwili, kiedy nie można przenieść kredytu hipotecznego?

Niekiedy dochodzi do sytuacji, w których to bank nie widzi podstaw do tego, by przenosić zobowiązanie na wyłącznie jedną osobę. Jednym z rozwiązań, które może nam zasugerować bank jest sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu z uzyskanych środków. Tutaj sporą przeszkodzą może stać się spadek wartości nieruchomości od czasu zaciągnięcia kredytu na skutek niekorzystnych zmian na rynku nieruchomości lub wzrost kwoty kredytu do spłaty (w przypadku kredytu w innej walucie). W podobnej sytuacji może dojść do tego, że spłata zadłużenia ze środków uzyskanych ze sprzedaży może stać się niemożliwa, ponieważ będzie ich za mało.
Innym często sugerowanym rozwiązaniem jest wynajęcie nieruchomości a środki uzyskane z czynszu są przeznaczane na spłatę kredytu. Jedynie z podobnego rozwiązania są w stanie skorzystać te osoby, które będą miały możliwość mieszkania gdzieś indziej.

Jak rozwód może wpłynąć na spłatę kredytu typu Rodzina na swoim?

W przypadku, kiedy małżonkowie skorzystali z programu Rodzina na swoim orzeczenie o rozwodzie nie sprawi, że dopłaty do odsetek kredytu zostaną wstrzymane lub odrzucone. Nadal będzie można korzystać z profitów jakie daje dany program. Nie mniej jednak ustawodawca przewidział kilka sytuacji, w których to można stracić korzyści programu. Rozwód nie jest czynnikiem, który może to uczynić. Warto zaznaczyć, że przeniesienie własności nieruchomości na jednego ze eksmałżonków również nie jest. Trzeba mieć na uwadze, że prawo do dopłat do odsetek przysługuje jednorazowo. Jeżeli więc skorzystaliśmy z tej opcji w małżeństwie to nie ma możliwości ubiegania się o preferencyjny kredyt ? zarówno żyjąc sam czy w innym związku.

Share.

Leave A Reply