Zanim kupisz kosiarkę musisz się solidne przygotować. W końcu dobra kosiarka to nie tylko gwarancja ładnie ściętego trawnika, ale i bezproblemowego koszenia. Przy wyborze konkretnego modelu sprawdź jak się nią manewruje, czy uchwyt jest wygodny i czy łatwo można opóźnić kosz. Niemniej jednak najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie kosiarki do wielkości trawnika. Aby móc to zrobić, konieczne odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań.

Kosiarka elektroniczna, spalinowa czy ręczna?

Zupełnie inna kosiarka sprawdzi się w przypadku małych trawników o równej powierzchni a z kolei inna nada się do dużych powierzchni na skarpach lub terenach pofałdowanych. Rodzaj napędu warunkuje głośność pracy kosiarki, im większy silnik tym będzie miał większą moc.
Zdecydowanie do terenów większych najlepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa. Na rynku dostępne są urządzenia z niezależnym źródłem zasilania, jednak pracują one dosyć głośno. Co prawda jeżeli podobna kosiarkę ma obsługiwać wyłącznie mężczyzna nie będzie miał problemu z jej uruchomieniem. Użycia nieco więcej siły wymaga ona od kobiet. Pamiętaj, że podczas pracy kosiarki wydzielają się nieprzyjemny zapach spalin. Niezwykle ważne jest, aby je regularnie konserwować i uzupełniać paliwo.

Co warto jeszcze wiedzieć?

Jeżeli nie masz gdzie składować skoszonej trawy, ani nigdzie jej wywozić możesz zastanowić się nad zakupem kosiarki, które będzie ją jeszcze dodatkowo mulczować. Maszyny tego typu zwykle mielą cały pokos, ale są i takie, w których to sam użytkownik decyduje ile zmielonej trawy pozostanie na trawniku jako naturalny kompost, a ile zostanie zebrane do kosza.


Ciężar kosiarki ? ile powinien wynosić?

Najlżejsze są elektryczne na poduszce powietrznej, których waga waha się od 4,5 kg-5,5kg oraz bębnowe. Nieco cięższe są kosiarki rotacyjno-elektryczne a najcięższe spalinowe, które mogą ważyć nawet 50 kg.

Obudowa kosiarki ? jaką wybrać?

Ta wykonana z tworzywa sztucznego jest lekka, ale ma zdecydowanie mniejszą odporność na uderzenia. Z kolei obudowa stalowa jest dosyć ciężka. Zalety obu materiałów łączy obudowa z aluminium jednak dla wielu ograniczeniem będzie jej cena.

Regulacja wysokości koszenia ? czy to jest ważne?

Tak, zwłaszcza jeżeli kosisz nieregularnie. Zanim wykupisz konkretny model zwróć uwagę, czy w kosiarce regulację wysokości ustawia się osobno do każdego z kół czy do każdego z kół z osobna. Łatwo się domyśleć, że drugie rozwiązanie jest znaczne wygodniejsze.

Czy szerokość cięcia ma wpływ na czas koszenia?

Zdecydowanie. Małą kosiarką cięcia 25-30 cm skosisz ogród o powierzchni 400 mkw w około pół godziny .Z kolei jeżeli użyjesz średniej kosiarki o szerokości roboczej 30-40 cm ? w tym samym czasie uda się skosić dwa razy większą powierzchnię.

Czy konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie noży kosiarki?

Bezpieczne kosiarki są dodatkowo wyposażone w hamulec noży, który zatrzymuje je automatycznie po wyłączeniu silnika. Sprzęgło noża można dodatkowo zablokować nawet podczas pracy silnika. Tym samym nie musisz wyłączać kosiarki w chwili, gdy kosz się napełni i zechcesz go opróżnić bądź zechcesz przejechać przez teren, którego nie chcesz skosić. Bardzo często zdarza się i tak, że sprzęgło wyłączy napęd, gdy nóż trafi na przeszkodę.

Jaki uchwyt w kosiarce będzie najwygodniejszy?

Przede wszystkim najważniejsze jest jego odpowiednie wyprofilowanie. Jeżeli dodatkowo posiada możliwość regulacji i wysokości będziesz w stanie dostosować go do swojego wzrostu.

Czy koła kosiarki są w stanie ułatwić jej prowadzenie?

Najpopularniejszym materiałem na rynku, z którego wykonane są koła do kosiarki to aluminium, stal, plastik lub guma. Jeżeli dodatkowo są osadzone na łożyskach zdecydowanie łatwiej będzie można nią prowadzić. W chwili, gdy dysponujesz ogrodem o nierównej powierzchni najlepszym wyborem będzie maszyna z dużymi kołami, którymi zdecydowanie łatwiej będzie można manewrować. W przypadku rozleglej i nachylonej powierzchni kup kosiarkę z napędem na koła ? nie trzeba jej będzie pchać.

Share.

1 komentarz

  1. poza takimi czynnikami jak waga, moc, szerokość koszenia, pojemność kosza itp. dla mnie istotnym był stosunek jakości do ceny. Po licho przepłacać, skoro za mniejsze pieniądze niejednokrotnie można kupić coś równie dobrego, a bywa że i lepszego. Mam duży ogród (prawie 2 tyś m2 samej trawy), dużo ścieżek, rolbordersów, kamieni, jest nieduże oczko; innymi słowy ogród to nasza pasja. Zamiast wydawać niepotrzebnie w sprzęt wolimy wydać to na nowe krzaki, kwiaty i inne. Dlatego zainteresowaliśmy się firmą AL-KO której jakość znacznie sie poprawiła a oferta poszerzyła. Na jednych z targach zaczeliśmy oglądać to co mają w ofercie, a potem pobliski serwis polecił nam właśnie ich. No i nie żałujemy.

Leave A Reply