Awarie sieci elektrycznej zdarzają się często, szczególnie w niektórych rejonach kraju. Burze, silne wiatry, czy śnieżyce to najczęstsze powody przerw w dostawie prądu. Dlatego warto mieć w domu agregator.

Agregat prądotwórczy – trzy ważne zmienne

Decydując się na zakup generatora prądu powinniśmy wziąć pod uwagę trzy bardzo istotne elementy. Przede wszystkim zastanówmy się, do czego będziemy go używać. Czy agregat będzie służył nam jako awaryjne zasilanie, czy będziemy go wykorzystywać do pracy ciągłej na dużym terenie? Określenie miejsca pracy jest bardzo istotne. Część generatorów bowiem efektywniej spisuje się podczas krótkiej pracy, druga część natomiast przystosowana jest do długiej, wielogodzinnej i powtarzalnej pracy. Kolejnym krokiem będzie wybór napięcia. Na rynku dostępne są trzy warianty. Nasz wybór będzie uzależniony od tego, jakie urządzenia będziemy chcieli do niego podłączyć. Agregaty jednofazowe o napięciu 230V będą idealne do użytku domowego. Można do nich podpiąć urządzenia wymagające takiego właśnie napięcia. Generatory trójfazowe o napięciu 400V będą sprawdzały się w przypadku podłączenia urządzeń trójfazowych. Na jednej fazie uzyskamy bowiem tylko 1/3 mocy. Ostatnim typem będą agregaty posiadające oba rozwiązania. Trzecim krokiem w kierunku wyboru dobrego agregatu jest określenie zapotrzebowania na moc. Jednym słowem, musimy pomyśleć, jakie urządzenia będą podpięte jednocześnie i jaka jest ich łączna wartość mocy podczas rozruchu. Po obliczeniu dodajmy 20% zapasu mocy, by agregat nie pracował na maksymalnych obrotach. Uzyskany wynik da nam moc, jaką powinien odznaczać się nasz generator.

Agregat prądotwórczy – które paliwo najlepsze?

Gdy już będziemy wiedzieli, jakie parametry powinien mieć nasz agregat, pora wybrać kolejne parametry. Jednym z nich jest typ silnika. Wyróżniamy trzy modele. Silniki benzynowe są najtańsze i najlepiej sprawdzą się do awaryjnego zasilania. Ich zaletą jest cicha praca oraz niskie koszty eksploatacji. Dzięki temu za niewielkie pieniądze otrzymujemy dobrej jakości alternatywne źródło prądu. Agregaty benzynowe świetnie sprawdzą się w domu, ale także na małych budowach. Generatory o wysokiej jakości oferuje firma Kruzer. Silnik benzynowy tego urządzenia jest bardzo wydajny i zużywa o 15% mniej paliwa niż generatory innych marek. Osobom posiadającym food trucki, czy budującym się poleca się natomiast agregaty dieslowe. Są one droższe od benzynowych, ale ich ciągła eksploatacja jest znacznie tańsza. Wszystko dzięki wysokoprężnemu silnikowi, który potrzebuje niewiele paliwa. Jego zaletą jest także niezawodność i bezawaryjność.

Agregat prądotwórczy – przydatne funkcje

Nowoczesne generatory wyposażone są w systemy ułatwiające ich użytkowanie. Wiele modeli posiada już elektryczny rozruch, który odciąża użytkownika i przyspiesza uruchomienie agregatu prądotwórczego. Więcej o tym, jak dobrze wybrać generator przeczytasz w tym miejscu. Producenci stosują także funkcje, które zwiększają bezpieczeństwo, jak np. system cyfrowej regulacji napięcia AVR. Dzięki temu wahania napięcia są niwelowane i podłączone odbiorniki mogą pracować bez ryzyka zniszczenia.

Share.

Leave A Reply