Osoby poszukujące projektu domu maja w czym wybierać. Jeżeli chodzi o dostępność gotowych projektów to jest ich obecnie całe mnóstwo, a wraz z kolejnymi propozycjami wątpliwości dotyczącego kwestii związanych z jego funkcjonalnością. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego projektu pamiętaj o kierowaniu się kilkoma bardzo ważnymi kryteriami.

Gotowy projekt domu

Gotowe projekty, które można kupić bezpośrednio u architekta jest znacznie tańsze od tych indywidualnie zamawianych. Trzeba przyznać, że jest ich całe mnóstwo i są coraz lepsze. Można je odszukać w katalogach, ofertach firm czy dużych biurach projektowych. W zależności od potrzeb są domy małe, duże, tradycyjne, nowoczesne, domy w stylu skandynawskim czy amerykańskim. Podczas wyboru projektu zadaj sobie kilka kluczowych pytań.

Jaki dom: duży czy mały dom?

W tym miejscu będziemy mieć do czynienia z mieszanką potrzeb i marzeń, a z drugiej kosztem budowy metra kwadratowego. Najpierw oblicz na jaki dom możesz sobie pozwolić, po czym rozważnie wybierz propozycje. Wielkość powierzchni to jedna z podstawowych informacji o projekcie podawanych w katalogach. Zadbaj o precyzyjne określenie potrzeb swojej rodziny.
Spróbuj określić wielkość powierzchni domu, który chcesz i jaki możesz zbudować. W momencie, kiedy zsumujesz potrzebne powierzchnie na rozplanowane pomieszczenie, obliczasz także, ile pieniędzy musisz wydać na budowę.

Czy wybrany przeze mnie projekt odpowiada warunkom działki?

W końcu nie każdy projekt pasuje do każdej działki. Musisz uważać na to, aby wybrany dom nie okazał się zbyt duży, albo za szeroki. W katalogach projektów najczęściej są podane wymiary minimalnej a ponadto nienarożnej działki. Pokazują one taki sposób usytuowania domu, który spełnia wymagania prawa budowlanego przy założeniu najczęściej występującej linii zabudowy. Przed zakupem projektu zapoznaj się z „Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu”, którą to wydaje miejscowy urząd. Uzyskać ten dokument może każdy, niezależnie od prawa do dysponowania działką.

Co można zmienić w gotowym projekcie domu?

Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że wszelkie zmiany są możliwe do wykonania. Projekt gotowy chroniony jest prawami autorskimi. Jednak w jego dokumentacji określane są informacje na temat zakresu zmian, których można dokonywać bez pisemnej zgody autora. Jeżeli tylko projekt ci odpowiada, ale rozważasz możliwość podpiwniczenia domu, innego rozmieszczenia okien czy sposobu wykończenia elewacji, powinieneś sprawdzić w opisie projektu, czy jest na to zgoda autora.

Jak będą się zmieniać potrzeby rodziny?

Aby dom mógł być trwałą i udaną inwestycją, projekt, który wybieramy powinien być podatny na zmiany. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że niezwykle trudno jest przewidzieć wszystkie możliwe zmiany w przyszłości, jednak warto jest wziąć pod uwagę perspektywę wspólnego zamieszkania z rodzicami, wyprowadzenia się dorastających dzieci czy zamieszkania z nowo założoną rodziną córki albo syna.

Share.

Leave A Reply