Różni ludzie różnie rozumieją pojęcie odpoczynku na świeżym powietrzu. Dla jednych idealną formą relaksu jest bieganie, spacerowanie lub wspinaczka wysokogórska, inni lepiej czują się z drinkiem w dłoni. Spotkania rodzinne przy grillu stają się w Polsce z roku na rok coraz popularniejszy. Nic w tym dziwnego. Jednak wybór odpowiedniego grilla to już nie taka prosta sprawa. Dziś podpowiemy Wam od czego zacząć i czego szukać.

Który grill i dla kogo?

Macie ochotę na grilla? Wystarczy udać się do sklepu i kupić „coś na ruszt”. A co wtedy, jeśli tego rusztu brak? Można kupić grill przenośny w sklepie, lub zamówić wymurowanie go u specjalnej firmy, która się tym zajmuje. Oczywiste jest to, że nie wszystkie rodzaje tych urządzeń są sobie równe i nie wszystkie będą spełniać nasze oczekiwania. Aby wybrać najlepszy grill, musimy sprecyzować swoje wymagania.

Najczęściej grille ogrodowe dzieli się na kategorie ze względu na zastosowane źródło ciepła. Można wyróżnić grille węglowe, gazowe oraz elektryczne. Niezależnie od zastosowanego zasilania, możemy też mówić o grillach stacjonarnych bądź przenośnych. Wszystkie rodzaje mają swoje zalety, ale i wady. Wiadomo na przykład, że grill przenośny jest mobilny i można go przenieść w niemal każde miejsce, ale za to grill stacjonarny jest o wiele bardziej elegancki i można na nim grillować o wiele większe porcje. A jak wygląda sprawa z rodzajem paliwa?

Jaki grill wybrać? Węglowy, gazowy czy elektryczny?

Najpopularniejszym rodzajem grilla w naszym kraju, jest grill węglowy. Do jego niezaprzeczalnych zalet należą niskie koszty eksploatacji, podobno najlepszy smak potraw oraz duża wytrzymałość. Do tego dochodzi niesamowity klimat z charakterystycznym dymem i zapachem. To jednak nie koniec zalet. Taki grill jest dostępny też w wersji mobilnej i możemy go zabrać ze sobą na przykład na wakacyjny wyjazd. Nie ma jednak rzeczy bez wad. W tym przypadku jest to problematyczne i długie rozpalanie oraz kłopotliwe czyszczenie. Nie wszędzie też wolno taki grill rozpalać.

Alternatywą, podobno zdrowszą, jest grill gazowy. Zasilanie polega tutaj na podłączeniu butli z gazem. W Polsce te rozwiązania zdobywają coraz większe grono zwolenników dzięki swoim zaletom, takim jak możliwość regulowania ilości wydzielanego ciepła, łatwość rozpalania i brak konieczności pilnowania temperatury. Taki grill jest też bardziej ekologiczny i łatwiejszy w utrzymaniu w czystości. Wady? Większy ciężar, mniejsza mobilność i brak charakterystycznego dymu. To nie dla wszystkich jest oczywiście wadą!

Ostatnim rodzajem grilla jest grill elektryczny. Jak nie trudno się domyślić. Jest to najmniejszy i najbardziej mobilny grill, który zasilany jest energią eklektyczną. Zalety tego rozwiązania są też wadami. Grill nadaje się do „rozpalenia” w pomieszczeniach, ale już nie nadaje się do użytku zewnętrznego z uwagi na zasilania prądem.

Share.

Leave A Reply