Polska staje się coraz bardziej zmotoryzowanym krajem. Do czerwca 2017 roku zarejestrowano w naszym kraju 22 005 578 samochodów osobowych. Z kolei w samym styczniu 2018 roku liczba rejestracji wyniosła ponad 51 tysięcy. Brzmi imponująco. Nic więc dziwnego, że duże zainteresowanie budzą teraz gotowe projekty domów jednorodzinnych z garażami. Gdzieś w końcu te zarejestrowane samochody trzeba trzymać. A nic nie nadaje się do tego tak dobrze jak garaż. Jednak… który garaż sprawdzi się lepiej – wbudowany w bryłę budynku czy może wolnostojący? Oto jest pytanie!

Odpowiedź z kolei zależy m.in. od tego:

  • jaki projekt domu wybierzesz,
  • jaką funkcję ma (realnie) pełnić garaż.

Specjaliści pracowni projektów Dobre Domy przygotowali dla Ciebie spis zalet zarówno garażu wbudowanego w bryłę, jak i wolnostojącego. Dodatkowo możesz również dowiedzieć się, że garaż wbudowany w bryłę budynku nie jedno ma imię!

Garaż wolnostojący – zalety

A jak wygląda sytuacja z garażem wolnostojącym? Do jego zalet zaliczamy:

1. Możliwość odłączenia funkcji gospodarczych od mieszkalnych

Wbrew pozorom ma to duże znaczenie dla komfortu użytkowania obu przestrzeni. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy garaż pełni również funkcję warsztatu. Dobiegający z niego hałas czy nieprzyjemny zapach może przeszkadzać domownikom.

2. Łatwa rozbudowa

Masz wystarczająco dużą działkę, by oddzielić garaż do budynku mieszkalnego? Świetnie! W takim razie może jest ona wystarczająco duża, by ten garaż by większy, a nie tylko na jeden samochód?

Nawet nie chodzi tu o postawienie miejsca na dwustanowiskowy garaż. Raczej o zaplanowanie przestrzeni np. na saunę czy siłownię. To bardzo wygodne i przede wszystkim praktyczne.

Pamiętaj – minimalne wymiary garażu jednostanowiskowego to 5 m głębokości, 2,7 m szerokości i 2,2 m wysokości. A co zrobisz z większą przestrzenią zależy tylko od Ciebie.

Zobacz: Dla kogo garaż dwustanowiskowy?

3. Prosta konstrukcja

Mocną stroną garażu wbudowanego w bryłę jest to, że rozbudowuje konstrukcję budynku. Mocną stroną garażu wolnostojącego natomiast jest to, że on tę konstrukcję upraszcza.

Brzmi ciekawie, prawda?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie oczekiwania mają przyszli mieszkańcy. Zachowanie klasycznej bryły budynku może być dla niektórych kluczową sprawą, ponieważ taka bryła jest tańsza w budowie.

Garaż wbudowany w bryłę budynku – zalety

Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza wersja wpisywania garażu w projekt domu. Na nią też ostatecznie decydują się osoby planujące kupno gotowego projektu domu i rozpoczęcie budowy. Dlaczego tak jest? Przemawiają za tym następujące cechy zabudowy:

1. Optymalizacja kosztów

To jest dość proste. Jeśli garaż (nawet dwustanowiskowy) jest wbudowany w bryłę budynku, to oszczędzasz m.in. na materiałach budowlanych czy zadaszeniu. Nie trzeba też specjalnie prowadzić potrzebnych instalacji (np. prąd) do nowego budynku.

2. Wygoda

Garaż połączony bezpośrednim wejściem z wnętrzem domu potrafi być… prawdziwym wybawieniem. Sprawdzi się to bowiem m.in. podczas deszczu, śnieżyc czy większych zakupów. W niepogodę można przejść suchą stopą z domu do samochodu lub odwrotnie, a zakupy – sprawnie wypakować, bez zbędnego dźwigania.

3. Dodatkowa izolacja cieplna

Tak, i tak izolujesz ściany – także te przynależące do garażu, ale jest to zawsze dodatkowe pomieszczenie osłaniające główne pomieszczenia domu przed działaniem niskich temperatur. Dzięki temu łatwiej utrzymasz komfort cieplny w domu.

Zobacz, od czego zależy komfort cieplny budynku.

4. Uatrakcyjnienie bryły budynku

Prosta konstrukcja domu jest dla Ciebie zbyt… prosta? W takim razie garaż może stanowić środek do celu. Wbudowanie go w konstrukcję budynku rozszerza ją, pozwala inaczej zaznaczyć ją na elewacji, a w niektórych przypadkach – także rozbudować całą bryłę przestrzennie (np. garaż z wysuniętym garażem).

Garaż w bryle budynku – jak może wyglądać?

No właśnie, skoro przy uatrakcyjnianiu budynku jesteśmy… warto powiedzieć, że garaż wbudowany w bryłę budynku może przybierać naprawdę różne postacie. Trzeba jednak zdecydować się na nie jeszcze na poziomie wyboru gotowego projektu domu. Wtedy masz kontrolę nad przyszłym wyglądem Twojego domu i możesz ewentualnie wprowadzić małe poprawki do projektu.

Jeśli trudno Ci się zdecydować, bo wciąż nie wiesz, jakie masz opcje (inne niż tylko wybór między garażem wbudowanym w bryłę a garażem wolnostojącym), oto kilka sposobów zaplanowania garażu w bryle. Poznaj je i sprawdź, czy któryś z nich przemawia do Ciebie bardziej niż garaż wolnostojący. Jeśli nie – decyzję i tak będziesz miał już podjętą.

  • Garaż wysunięty z bryły budynku

Częsty zabieg w nowoczesnych bryłach budynków. Architekt tak projektuje garaż, by lekko wystawał on na zewnątrz. Obrys budynku staje się ciekawszy, a wewnątrz jest więcej miejsca na pomieszczenia mieszkalne. Prosty, ale bardzo efektowny zabieg.

  • Garaż wbudowany

Klasyka gatunku – duża, prosta bryła budynku, w której uwzględniony jest również garaż. Tak naprawdę poza typową bramą garażową nic nie zdradza jego obecności w konstrukcji budynku. Jest jednak jeden haczyk. Taka zabudowa sprawdzi się jedynie przy garażu jednostanowiskowym. Dwa stanowiska oznaczałyby budowę kosztem części mieszkalnej.

  • Garaż z tarasem na dachu

To jest jedna z wariacji na temat garażu wysuniętego z bryły. Bo z jednej strony dalej jest on wysunięty, z drugiej strony – przestrzeń nad nim została wykorzystana i niejako wbudowana w bryłę. To dobry pomysł na małą działkę.

  • Garaż wysunięty przed dom

Tutaj zdania mogą być podzielone. Tak zaplanowany garaż może zdominować całą elewację i nieco ją zniekształcić. Jednak przy głębokich działkach warto skusić się na tę opcję. W ten sposób skracasz bowiem podjazd, a to oznacza, że zimą masz mniej odśnieżania.

Już wiesz, jakie masz opcje. Wybór zależy oczywiście od Twojego zapotrzebowania:

  • Jeśli planujesz kupno kolejnego samochodu – warto od razu myśleć o garażu dwustanowiskowym.
  • Na małej działce sprawdzi się jedynie garaż wbudowany w bryłę, więc po prostu wybierz jego formę.
  • Jeśli garaż będzie również warsztatem, to lepiej w tej roli sprawdzi się garaż wolnostojący. Łatwiej go bowiem urządzić, a hałasy nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu

Przed wyborem zobacz jeszcze dostępne projekty domów z garażem i zobacz, który spodoba Ci się najbardziej.

Share.

Leave A Reply