Zakupu drzwi do domu dokonuje się z uwagi na estetykę i materiał. Nie wszędzie jednak umieścimy takie same drzwi. Łazienka, toaleta, a nawet pralnia wymagają zastosowania innych drzwi, przystosowanych do trudnych warunków. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Jak dobierać drzwi do łazienki? – kwestia estetyczna

Estetyka i precyzja wykonania to ważne kwestie, zwłaszcza jeśli chodzi o drzwi. To spory element aranżacji wnętrz i trudno je przeoczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie jednej serii produktów, w której występują wszystkie rodzaje modeli: prawe, lewe, pełne, przeszklone, łazienkowe itd. Dzięki temu zachowamy w domu spójność, nie musząc jednocześnie wstawić w każdym pokoju takich samych drzwi.

Odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne do łazienki nie różnią się kolorem ani fakturą od pozostałych drzwi w domu. Jeśli z jakichś powodów nie możemy skorzystać z oferty tego samego producenta, należy dobierać modele podobne i o takim samym kolorze.

Drzwi wewnętrzne do łazienki – kwestia praktyczna

Z racji iż łazienka często jest pomieszczeniem małym i pozbawionym okien, dobrym wyborem są drzwi przeszklone. Szyba nie musi zajmować dużo miejsca, aby przebywające w środku osoby nie czuły dyskomfortu. Nie powinna też być transparentna. Prywatność zapewnią szkła: ornamentowe, matowe, witrażowe. Ponadto szkło często jest szlifowane na krawędziach.

Nie mniej ważna od szyby jest kratka wentylacyjna, obecnie wypierana przez bardziej estetyczne i modne okrągłe otwory, zazwyczaj trzy. Z uwagi na to, że w łazience panują specyficzne warunki – jest wilgotno i ciepło – konieczna jest wymiana powietrza. Każde pranie, suszenie, kąpiel, mycie rąk, a nawet używania sprzętów elektrycznych przyczynia się do nagromadzenia pary wodnej, co przy nieodpowiedniej filtracji powietrza może zaowocować grzybem bądź pleśnią. Wykwity są trudne do usuwania i przyczyniają się do złego samopoczucia, a nawet chorób.

Na straży dobrego samopoczucia w łazience i toalecie stoi także zamek – upewnijmy się, że w wybranym przez nas modelu już występuje lub da się go zamontować.

Drzwi do łazienki – kwestia wygody

Aby korzystanie z drzwi do łazienki było wygodne, musimy poświęcić uwagę również ich otoczeniu. Drzwi muszą być dobrze osadzone w ramie i szczelne. Jeśli znajdują się zbyt wysoko, warto zabezpieczyć je niskim progiem. To również dobre rozwiązanie, jeśli w łazience mamy płytki podłogowe, a na korytarzu panele bądź wykładzinę.

Włącznik światła musi być usytuowany po stronie klamki, inaczej korzystanie z niego będzie utrudnione. Ważny jest także kierunek otwierania drzwi – na zewnątrz łazienki. W tak małej przestrzeni nie powinno się uwzględniać trajektorii skrzydła.

Kwestia otwierania drzwi jest również ważna dla budowy korytarza i usytuowania drzwi do innego pokoju. Otwarcie kilku drzwi naraz nie powinno kolidować, a drzwi nie mogą uderzać o znajdujące się dookoła rzeczy, np. meble.

Wchodzimy do łazienki – kwestia norm

Drzwi wewnętrzne do łazienki podlegają przepisom prawa budowlanego, muszą zatem spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim muszą otwierać się na zewnątrz – na szczęście jest to rozwiązanie wygodne i naturalne. Muszą mieć szerokość równą lub większą 0,8 m oraz wysokość 2 m w świetle ościeżnicy. Muszą też mieć element odpowiadający za wentylację, czyli wspominaną wcześniej kratkę wentylacyjną lub otwory do przewiewu.

Share.

Leave A Reply