Już podczas wyboru projektu domu musisz zadecydować, czy będzie posiadał piwnicę czy też nie. Warto mieć na uwadze, że większość projektów dostępnych w katalogach nie ma jej uwzględnionej, ale łatwo jest je przeprojektować, by ewentualnie mogła się w nich znaleźć.

Piwnica – czy potrzebna w nowoczesnym domu?

Dosyć powszechny jest pogląd, że w współczesnych domach nie ma konieczności budowy, ponieważ nie jest tam potrzebna, bo nie ma opału. Kocioł gazowy czy olejowy można umieścić w pomieszczeniu gospodarczym na parterze. Koszt budowy domu z podpiwniczeniem jest zdecydowanie wyższy od tego bez piwnicy. Jednak piwnica to może być miejsce, w którym urządzi się pokój rekreacyjny, garaż czy pomieszczenie dla hobbystów.
Jeżeli dysponujesz dosyć małą działką to warto wziąć pod uwagę projekt, w którym będzie znajdować się piwnica. Z kolei jeżeli na działce znajduje się wysoki poziom wód gruntowych to lepiej jest z niej zrezygnować, gdyż koszty izolacji przeciwwodnej będą wysokie, a i tak nie będziemy mieli gwarancji, że z czasem nie pojawią się przecieki.

Garaż w piwnicy – dlaczego nie?

Przy planowaniu mieszczenia garażu w piwnicy, musisz wziąć pod uwagę zapewnienie wygodnego zjazdu oraz ukształtowanie terenu w okolicy. Podczas intensywnych opadów może dochodzić do zalewania piwnicy przez drzwi garażowe.

Częściowe podpiwniczenie- rozwiązanie udostępnione w nowych projektach

Niekiedy projekt domu daje możliwość jego częściowego podpiwniczenia, co zarówno ze względów wykonawczych, jak i kosztów nie jest do końca dobrym wyjściem. Wydatki, które będzie trzeba ponieść na częściowe podpiwniczenie domu będą takie same, jak w przypadku budowy piwnicy pod całą powierzchnią domu. Dodatkowo bardzo często mogą pojawić się utrudnienia przy budowie lawy  fundamentowej, izolacji przeciwwilgociowej i ociepleniu ścian piwnicy.

Określ koszty budowy domu z piwnicą

Biorąc pod uwagę projekt domu z podpiwniczeniem warto wcześniej określić o ile wzrosną koszty jego budowy w porównaniu z budynkiem bez piwnicy. Koszty domu z piwnicą to również strop nad piwnicą, schody, izolacja oraz ewentualnie ocieplenie. Zsumuj dokładnie te wydatki.

Kiedy podjąć decyzję o budowie domu z piwnicą?

Ważne, aby podobna decyzja zapadła już podczas wyboru projektu. Najbardziej opłakane są pomysły, które rodzą się już w trakcie budowy domu. Piwnica musi od samego początku był elementem projektu – jeżeli zostanie wdrożona później staje się to nielegalne. Doraźne kombinacje są bardzo często niebezpieczne. Podpiwniczenie zawsze wymaga opracowania fachowej konstrukcji. A wykonanie piwnicy pod częścią parteru jest tylko nieznacznie tańsze niż podpiwniczanie całego domu. A z kolei problemy, które mogą pojawić się po zakończeniu budowy mogą być bardzo poważne i wiąże się to chociażby nierównomiernym osiadaniem budynku.
Pamiętaj, że wyłącznie dopracowana szczegółowo dokumentacja techniczna będzie w stanie zagwarantować inwestorów, iż piwnica nie stanie się dla niego utrapieniem na długie lata.

Share.

Leave A Reply