Kluczem do udanego remontu jest wcześniejsze przygotowanie. Nawet najmniejsze zadania  wymagają zapoznania się z dostępnymi materiałami i metodami montażu. Niemal na każdym etapie prac budowlanych mamy do czynienia mocowaniem elementów do ścian czy sufitu za pomocą kołków rozporowych oraz wkrętów. W związku z tym na wstępie warto zastanowić się jaki rodzaj łączenia zastosować przy konkretnym podłożu, tak by uzyskać jak najlepszy efekt.

Zastosowanie kołków i wkrętów

Kołki są wykorzystywane w montażu elementów do ściany. Ich budowa zapewnia utrzymywanie się w podłożu zarówno o zwartej strukturze, np. betonie, kamieniu, drewnie, ale też w materiałach o nieregularnej teksturze, takich jak styropian czy płyty. Z dobrze dobranymi kołkami rozporowymi możliwe jest trwałe i stabilne osadzenie, przy jednoczesnej częściowej amortyzacji ciężaru. Jednak, aby kołek w pełni spełniał swoją funkcję, należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze, warto określić rodzaj materiału z jakiego wykonana jest konstrukcja. Inaczej zachowują się bowiem kołki rozporowe w kontakcie z pełnymi blokami o zwartej budowie, a inaczej ze strukturami porowatymi, o mniejszej gęstości lub z wolnymi przestrzeniami. Po drugie, należy uwzględnić wagę mocowanego elementu wraz z jego planowanym użytkowaniem. Po takiej analizie możliwy jest dobór odpowiednich kołków i wkrętów.

Kołki rozporowe i wkręty – jak je właściwie dobrać?

Odpowiedź na pytanie, jak dobrać kołki i wkręty do ściany jest kluczem w doborze najwłaściwszego rozwiązania. Pierwszym krokiem jest wybór samego kołka, czyli jego rodzaju, długości i średnicy. Na rynku dostępnych jest kilka typów kołków, które rozróżnia się ze względu na konkretne zastosowanie.

Kołki standardowe – to popularne kołki rozporowe z fabrycznymi rozcięciami rozporowymi. Natychmiast zaczepiają się w podłożu, zwłaszcza przy mocowaniu przedmiotów o małym lub średnim obciążeniu.

Kołki szybkiego montażu – stosuje się je głównie przy zabudowie suchej, a oszczędność czasu polega na możliwości wbicia gwintowanego gwoździa, bez konieczności wiercenia. Służy do montowania lekkich  elementów, takich jak listwy.

Kołki uniwersalne – jak sama nazwa wskazuje, można je zastosować przy każdym typie podłoża. W odróżnieniu od kołków standardowych, kołek taki dodatkowo pęcznieje przy dokręcaniu, dzięki czemu świetnie sprawdza się w też powierzchniach porowatych.

Kołki rozporowe z łbem sześciokątnym – zapewniają trwałe zamocowanie w pełnych blokach, takich jak beton i gazobeton, skała czy cegła.

Kołki stalowe do gazobetonu – posiadają dwie strefy rozporowe dla optymalnego osadzenia.

Kołki ślimakowe – to specyficzny rodzaj kołków, których spiralna budowa pozwala na mocowania lekkich i średnich obciążeń, w trudnym materiale, np. w styropianie czy cienkich płytach.

Jakie wkręty wybrać?

O ile typ kołka rozporowego musi pasować do ściany, o tyle wkręt dobierany jest do konkretnego kołka. Zazwyczaj wkręt powinien być co najmniej 5mm dłuższy od samego kołka i posiadać mniejszą średnicę. Niemniej, rosnące różnicowanie zastosowań kołków rozporowych sprzyja innowacjom i wdrażaniu nowych rozwiązań. W związku z tym zawsze warto zapoznać się z instrukcją od producenta, który wskazuje na optymalne zastosowanie produktu, pod względem dopuszczalnego obciążenia i kompatybilności z innymi materiałami.

Decydując się pracę z kołkami rozporowymi pamiętajmy, że muszą tworzyć z wkrętami dopasowany zestaw. Branża budowlana stale się rozwija, tak samo jak oferowany asortyment. Ustalenie podstawowych parametrów potrzebnych produktów pozwala na wykonanie funkcjonalnego montażu, dzięki któremu efekty utrzymają się przez długi czas.

Share.

Leave A Reply