Nowoczesny, wyrazisty charakter łazienki w stylu industrialnym docenią zwolennicy stylu wielkomiejskiego, mający świadomość najnowszych trendów, ceniący odważne, oryginalne rozwiązania typowe dla estetyki loftowej.

Kiedy w połowie ubiegłego stulecia w USA pojawił się pomysł przekształcenia ogromnych hal dawnych fabryk w mieszkania, nikt nie podejrzewał, że otwarte przestrzenie, wysokie okna, widoczne elementy instalacji i nieotynkowane mury – staną się z czasem synonimem wielkomiejskiego, a jednocześnie komfortowego stylu życia. Charakterystyczne wyeksponowane rury, przewody i cement na ścianach pojawiają  się w najnowszych, autorskich aranżacjach o wyrafinowanym charakterze. Oczywiście najczęściej industrialne dodatki nie pochodzą z zamkniętych zakładów, a stanowią dzieło projektanta, natomiast strukturę betonu odtwarza się za pomocą ceramicznych płytek strukturalnych. Wnętrza utrzymane w tej stylistyce cechuje wysoki komfort użytkowania – stały się wręcz symbolem statusu właścicieli.

Łazienka w industrialnym stylu to propozycja nie tylko zgodna z najnowszymi trendami, ale również praktyczna. Płytki ceramiczne o charakterystycznej strukturze cementu są łatwe w utrzymaniu czystości. Na ich niejednorodnej powierzchni ślady codziennego użytkowania są prawie niewidoczne, a duży wybór formatów, odcieni i wzorów pozwala na stworzenie aranżacji w pełni zgodnej z własnym gustem i specyfiką wnętrza. Wiele wpisujących się w te estetykę kolekcji można znaleźć w sklepie Ceramiki Paradyż: https://sklep.paradyz.com/kolekcje/lazienka Poniżej omówimy aranżacje czterech industrialnych łazienek – każda w nieco innej odsłonie.

Prezentowana na zdjęciu tytułowym loftowa łazienka jest kwintesencją stylu. Neutralne barwy, czystość form, prostota i ograniczenie akcesoriów nadają wnętrzu nowoczesny i wyrafinowany charakter. Minimalistyczna armatura w odcieniach grafitu koresponduje ze strukturą surowego cementu, zdobiącą płytki z kolekcji Scratch Ceramiki Paradyż. Dzięki tonalnemu wzorowi, każda z nich jest niepowtarzalna. Powiększony format 75×75 cm rektyfikowanych płytek umożliwia układanie ich z minimalną fugą – dzięki czemu budują efekt betonowej ściany (przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich praktycznych walorów płytek). Kolekcja Scratch jest dostępna w pięciu wariantach kolorystycznych (Beige, Bianco, Brown, Nero, Grys). Uwagę zwracają oryginalne dekory (29,8×26 cm) o bardzo modnym ostatnio  kształcie heksagonu. Zestawione we wzór plastrów miodu tworzą niebanalną dekorację, wpisującą się w loftową estetykę. Surowość betonu przełamano fakturą drewna na podłodze, która ociepla pomieszczenie.

orrios_lazienka

Industrialną stylistykę można również wzbogacić modnym kalejdoskopowym wzorem, który współgra ze strukturą cementu. Dekory z kolekcji Orrios/Orrion Ceramiki Paradyż (30×60 cm) zdobią zapętlone figury geometryczne, wywołujące iluzję ruchu. Taki efekt optyczny skupia uwagę, tworząc dominantę we wnętrzu. Tłem dla niego są bazowe płytki (30×60 cm) w odcieniach bieli i szarości, o charakterystycznej grafice betonu. Zachowanie jednolitej tonacji podkreśla stylowy charakter wnętrza, zaplanowanego z troską o detal. Przemyślany dobór dodatków przekłada się na ich jakość – wyjątkowy efekt współtworzą autorskie lampy czy designerski grzejnik.

ermeo_lazienka_aranz_glowny_jpg

W industrialnej łazience dominująca kolorystyka oznacza najczęściej pełną skalę szarości – od odcieni gołębich aż po grafit, a także klasyczną biel i czerń. Dodatek kolorów zazwyczaj niweluje przemysłowy efekt – wszakże w niewielu fabrykach spotyka się wiele barwnych akcentów. Z drugiej strony – jedna, intensywna plama koloru ożywia wnętrze, więc dodatek żółci, ceglastej czerwieni lub nasyconej zieleni może prezentować się bardzo efektownie. Tak jak w aranżacji łazienki z wykorzystaniem płytek z kolekcji Ermeo/Ermo Ceramiki Paradyż. Bazowe płytki ścienne (30×60 cm) i podłogowe (40×40 cm) o charakterystycznej strukturze betonu stanowią tło dla oryginalnych insert (30×60 cm) zdobionych wzorem nawiązującym do street artu. Wyrazisty, awangardowy akcent spodoba się miłośnikom odważniejszych rozwiązań oraz indywidualistom o artystycznej naturze, ceniącym nowoczesny design.

enya_grafit-lazienka

Aby przełamać dominację chłodnej palety, miłośnicy stylu industrialnego mogą zamiast cementowej szarości wybrać odcień złamanej bieli lub przetartego brązu. Barwy wpisujące się w estetykę preferowaną w latach ’60 i ’70 ubiegłego stulecia nadają wnętrzu nieco sentymentalny charakter, który można podkreślić detalem vintage (takim jak oryginalna szafka prezentowana na zdjęciu). W tę stylistykę wpisuje się również patchworkowy wzór zdobiący inserta (30×60 cm) z kolekcji Enya Ceramiki Paradyż. Ułożone w pasach, płytki tworzą ciekawy efekt ceramicznej tapety. Warto go wykorzystać do oddzielenia stref: np. kąpielowej lub toaletowej, dzięki czemu łazienka tworzy wrażenie przestronniejszej. Tłem dla dekorów są bazowe płytki (30×60 cm) o grafice betonu, w odcieniach Bianco, Grafit i Umbra.

Łazienkę w stylu industrialnym, zaplanowaną z myślą o wnętrzu loftu, najczęściej cechuje prostota i oszczędność w doborze dodatków, w myśl minimalistycznej zasady eliminacji wszelkich zbędnych elementów. Warto jednak pamiętać, że surowy charakter betonu przełamią płytki ceramiczne o nietypowym formacie lub kalejdoskopowym, hipnotyzującym wzorze – zgodnie z najnowszymi trendami.

Share.

Leave A Reply