Jak zaprojektować wnętrze w stylu industrialnym? | Nasze4katy.net

Przemysłowa stylistyka, „surowe” ściany, przybrudzone kolory, szorstkie faktury i – najlepiej – duża przestrzeń. To świetna podstawa aranżacji wnętrza w stylu industrialnym. Jeśli dodać do tego jeszcze kilka indywidualnych szczegółów, efekt murowany!

Naturalnym środowiskiem dla aranżacji w stylu industrialnym są lofty. Stare, pofabryczne budynki już mają całą tę wyżej wspomnianą podstawę i niewiele – w gruncie rzeczy – trzeba, aby urządzić prawdziwie industrialne wnętrze. Co jednak zrobić, jeśli dysponuje się zwyczajnym mieszkaniem w blokach albo domem jednorodzinnym? No cóż… Także można próbować aranżować wnętrza w stylu industrialnym. Trzeba je po prostu stworzyć od zera…

Ściany

Charakterystyczny, industrialny wygląd ścian to powierzchnie „nieobrobione” – chropowate, szorstkie i surowe. Może to być cegła lub beton, a nawet przerdzewiały metal. Jeśli w urządzanym wnętrzu można na przykład pokazać cegły, należy koniecznie to zrobić, pozostawiając je w naturalnej postaci lub malując ewentualnie na biało albo szaro. Jeżeli natomiast nie ma szans na odsłonięcie naturalnej, ceglanej ściany (bo budynek nie jest zbudowany z cegieł) można ją (podobnie jak inne w/w rodzaje powierzchni) po prostu zasymulować. Dzięki odpowiednim tynkom strukturalnym oraz płytkom z gresu szkliwionego uzyskuje się bardzo dobre efekty.

    www.paradyz.com

Podłoga

Podłogi w stylu industrialnym, podobnie jak ściany, muszą być surowe – i w barwie i w dotyku. Najlepiej, jeśli odzwierciedlają wygląd betonu lub metalu, ale mogą być również wyłożone płytkami drewnopodobnymi. Im większe kafle, tym lepiej. Duży format jest nie tylko bardzo atrakcyjny i modny, ale przede wszystkim wspaniale koresponduje z industrialną stylistyką. We wnętrzu urządzanym w stylu „fabrycznym” nie kładzie się– rzecz jasna – żadnych dywanów czy wykładzin. Tylko surowa, goła podłoga.

Sufit

Sufit w pomieszczeniach typowo industrialnych powinien być wysoki. W aranżacjach tego typu eksponuje się strop, a także ewentualnie różnego rodzaju instalacje widoczne pod sufitem (rury, okablowania etc.). Absolutnie nie należy maskować takich elementów. We wnętrzach niższych, które urządza się w tym stylu należy pamiętać o zawieszeniu sufitowego oświetlenia – koniecznie w fabrycznym stylu: ciężka, metalowa lampa, żarówki na długich kablach itp.

Okna

Wnętrza industrialne potrzebują przestrzeni i światła. Najlepiej zatem, jeśli okna są duże i niczym nieprzysłonięte. Fabryczny design „nie lubi” zbędnych elementów, dlatego żadne ozdobne firany czy zasłony nie wchodzą tu w grę. Ze względów czysto praktycznych, dopuszcza się ascetyczne w stylu rolety (w kolorze ścian, aby jak najbardziej stapiały się one z tłem). Idealnie, jeśli ramy okienne są metalowe lub na takowe stylizowane.

Meble

Zgodnie z charakterystyką industrialną i dominującymi tu materiałami, meble powinny być ze szkła i / lub z metalu. Bardzo dobrze wyglądają w takich wnętrzach przemysłowe, metalowe regały, szklane stoliki, ale także skórzane kanapy, drewniane skrzynie czy – modne ostatnio – łóżka lub siedziska wykonane z palet. Elementów wyposażenia nie może być przy tym zbyt wiele. Zawsze trzeba pamiętać o nadrzędnej w tym przypadku surowości stylu, co oczywiście nie oznacza, ze wnętrza industrialne są niewygodne – wręcz przeciwnie.

Dodatki

Styl industrialny to wnętrza skromne, jeśli chodzi o dodatki. Jest ich w aranżacji bardzo niewiele, ale za to są bardzo charakterystyczne. Często wykorzystuje się tu jakeś oryginalne, designerskie w formie ozdoby, które oddają indywidualny charakter wnętrza (nietypowy zegar ścienny, lampka, poduszki etc.). Taką specyficzną dekoracją „przemysłową” może być też na przykład jakiś napis na ścianie.

Wnętrze

Wnętrza industrialne nie dzielą przestrzeni. Chcąc uzyskać jak najbardziej „przemysłowy” charakter pomieszczenia, lepiej zrezygnować – o ile to możliwe – ze ścianek działowych i drzwi, łącząc na przykład przedpokój z salonem i kuchnią albo sypialnię z pokojem kąpielowym. Decydując się na styl industrialny, najlepiej zastosować go w całym mieszkaniu, a nie tylko na przykład w jednym pokoju. Efekt jest wtedy znacznie bardziej atrakcyjny i przekonujący (nawet, jeśli nie jest to typowy loft).

Ceramika Paradyż radzi…

  • Do wnętrz industrialnych wybieraj wielkoformatowy gres szkliwiony, idealnie odwzorowujący przemysłowe wzornictwo (na przykład kolekcja płytek Menfi).
  • Szukając tkanin do aranżacji w stylu industrialnym, skupiaj się przede wszystkim na tych „surowych” i szorstkich (jak na przykład juta).
  • Przy urządzaniu pomieszczenia w stylistyce „fabrycznej”, wykorzystuj przedmioty, które rzeczywiście mają industrialną przeszłość. Takie autentyki udaje się niekiedy okazyjnie nabyć na aukcjach internetowych czy różnego rodzaju targach staroci (przemysłowe lampy, regały etc.)

Share.

Leave A Reply