Nadanie elewacji atrakcyjnego koloru jest możliwe z różnymi rodzajami farb zewnętrznych, które znajdziemy dzisiaj w sklepach. Jednak niezależnie od tego, na którą z nich się zdecydowaliśmy, powinniśmy pamiętać o tym, aby właściwie przygotować podłoże.

Podobnie jak w przypadku malowania ścian we wnętrzach, także przy tych zewnętrznych powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Co więcej, oprócz odpowiedniego przyszykowania ścian do malowania duże znaczenie mają też warunki pogodowe. Jak przygotować ściany i kiedy najlepiej zabierać się za malowanie?

Przed rozpoczęciem malowania

Ściany powinny być suche i czyste. Jeżeli zamierzamy malować świeże podłoża, powinny być one sezonowane, czyli należy poczekać przez wskazany w karcie produktu okres przed rozpoczęciem prac.

Jeżeli zamierzamy malować starszą elewację, w takim przypadku powinniśmy także naprawić jej ewentualne usterki. Jeżeli podłoże jest porowate, kruche i osypuje się, powinniśmy usunąć kurz, zagruntować lub zaimpregnować ścianę. Gdy obecna farba łuszczy się i odchodzi od podłoża, należy ją usunąć, a następnie zagruntować nawierzchnię.

Spękany tynk z ubytkami powinien być także naprawiony. Płaty starego tynku powinniśmy usunąć, na przykład z użyciem przebijaka, a potem usunąć pozostałości tynku. Otwory należy wypełnić. Pęknięcia powinniśmy otworzyć z użyciem skrobaka, usunąć kurz, a następnie wypełnić szczelinę uszczelniaczem. Możemy zastosować też taśmę maskującą z włóknem szklanym.

Kiedy najlepiej malować elewację?

Najlepiej malować ściany w sprzyjających warunkach atmosferycznych. W dniu malowania nie powinny być spodziewane duże opady atmosferyczne, ponieważ mogą one spowodować powstawanie zacieków. Także przeszkodą jest silny wiatr, który może nanieść na farby zewnętrzne zanieczyszczenia.

Najlepiej nie malować też w warunkach silnego nasłonecznienia, ponieważ bezpośrednio padające na farbę promienie słoneczne będą ją szybko wysuszały, dlatego łączenie kolejnych fragmentów będzie trudniejsze i mogą powstawać smugi. Temperatura powietrza powinna wynosić minimum 5 stopni Celsjusza, a najlepiej około 15-20 stopni Celsjusza.

Share.

Leave A Reply