Budowa domu, to inwestycja której owoce będziemy zbierać przez resztę lat swojego życia, dlatego też każdy najmniejszy szczegół musi być dokładnie przemyślany, a decyzje podejmowane na podstawie mocnych argumentów, wad i zalet materiałów wykorzystywanych do jego budowy.

Jak wiemy w tym czasie inwestor musi podjąć wiele bardzo ważnych decyzji, między innymi odnośnie pokrycia dachu. Rynek oferuje nam szeroki wybór, co wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. W tym artykule postaramy się zamieścić główne zalety i wady dachówki ceramicznej i mamy nadzieję, że w pewnym stopniu ułatwi to czytelnikom podjęcie decyzji czy dachówka ceramiczna jest dobrym wyborem.

Zalety dachówki ceramicznej

Zacznijmy może od zalet, a jest ich niemało. Jako pierwszą podać można bezapelacyjnie ogromną trwałość. W porównaniu z innymi pokryciami dachowymi, dachówka ceramiczna jest niezwykle trwałym materiałem, który nawet przez 100 lat potrafi skutecznie opierać się na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych. Nie dziwne więc, że niemalże wszyscy jej producenci dają 30 letnią, a niekiedy nawet 50 letnią gwarancję.
Kolejną ważną zaletą jest także estetyczny wygląd dachu pokrytego dachówką ceramiczną. Dzisiejszy rynek oferuje nam szeroki wybór pod względem kolorystycznym dachówki, dlatego też każdy jest w stanie zaspokoić swoje gusta wizualne i dopasować dachówkę do własnych upodobań. Co więcej dachówki ceramiczne glazurowane charakteryzują się typowym połyskiem, dzięki czemu dach zyskuje dodatkowo prestiżowy wygląd oraz zwiększa się jego odporność na czynniki zewnętrzne.

dachówka ceramiczna, czarnaPoza oczywistymi względami wizualnymi, równie ważne są także aspekty akustyczne. Tutaj zdecydowanie wygrywa dachówka ceramiczna. Jest ona znacznie bardziej szczelna niż inne rodzaje pokryć dachowych, gwarantuje również zdecydowanie mniejszą przepuszczalność dźwięków. Co więcej dachówki ceramiczne dzięki charakterystycznemu mocowaniu zapewniają również świetną wentylację dachu jednocześnie gwarantując jego szczelność. Dom skutecznie chroniony jest przed wilgocią, a zarazem ma szansę na swobodne „oddychanie”.

Wady dachówki ceramicznej

Teraz pora na wady, nie ma ich wiele i nie do końca można je nazwać wadami, bo wszystko zależy od punktu widzenia. Jak wiemy ceny materiałów dla wielu inwestorów grają pierwsze skrzypce. Cena dachówki ceramicznej nie jest najniższa i decydując się na jej wybór należy zdawać sobie sprawę, że nie jest to tania inwestycja. Kolejnym ważnym aspektem jest także waga. Dachówka ceramiczna jest bardzo ciężka, dlatego też wymaga solidnej więźby dachowej. O ile waga dachówki w przypadku nowo budowanego domu nie jest problemem, o tyle dla remontu starych budowli może go stanowić.

Przed podjęciem decyzji najlepiej jest poprosić profesjonalistę o wycenę, zestawić plusy i minusy danego materiału i podjąć słuszną decyzję. Nie zawsze warto kierować się ceną, w końcu do inwestycja, która będzie dawała owoce przez wiele lat.

Share.

Leave A Reply