Wybieramy kolor domu – poznaj kilka cennych wskazówek. | Nasze4katy.net

W momencie, gdy ktoś się nas pyta jak chcemy, by wyglądał nasz dom najczęściej skupiamy się na jego kolorze, a nie, np.: na liczbie kondygnacji. Jest to dowód na to, że kolor ma dla nas kolosalne znaczenie. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór konkretnego konieczne staje się, abyś kierował się kilkoma bardzo ważnymi zasadami.

To musisz wiedzieć!

Barwa ma bardzo silne oddziaływanie. Potęgę koloru najlepiej oddają wizualizacje tego samego budynku z różnymi zestawami barw. Wybór zdecydowanie innej kolorystyki może spowodować, że efekt będzie diametralnie różny. Wymaga się więc, aby kolor dachu oraz elewacji był dokładnie przemyślany.

Ciekawostką jest fakt, że najczęściej wybieranym kolorem w Polsce jest jasnożółty i miedziany dach.
Projekty domów mają raczej neutralne barwy, aby nie zdominowały one innych aspektów projektu. Stąd też dobór kolorystyczny materiałów na najbardziej wyeksponowane elementy domu, czyli takie jak dach czy elewacje to zadanie dla inwestorów. Trzeba jedna przyznać, że ogromny wybór kolorów wcale nie ułatwia decyzji o wyborze konkretnego. Co zatem należy zrobić, gdy staniemy przed decyzją, czy dach powinien być jasny czy ciemny oraz jaki kolor fasady będzie lepiej się prezentował?

W jaki sposób dobrać kolor domu?

Okazuje się, że są trzy sposoby pozwalające profesjonalnie dobrać kolor do domu. Pierwszą z nich będą nasze indywidualne preferencje. Zadaj sobie pytania: jaki kolor najbardziej mi się podoba? Jakie barwy pozytywnie mi się kojarzą? Swoich ulubionych kolorów warto jest zgromadzić przynajmniej kilka przed kolejnym krokiem działań kolorystycznych – z tej puli będziemy wybierać te najbardziej nam odpowiadające.

W drugiej kolejności należy przyjrzeć się miejscu, w którym to został zbudowany dom. Jeżeli wokół budynku rośnie ogród to warto jest na elewacji oraz dachu wykorzystać elementy zieleni. Z kolei w przypadku wzniesienia obiektu przy elementach z betonu, elewacje warto jest wykonać w bardziej wyrazistych barwach, aby ożywić przestrzeń. Bardzo istotne staje się również spojrzenie poza działkę, na domy sąsiadów znajdujące się w najbliższej okolicy. Jeżeli wszystkie dachy są czerwone, to taki kolor może zostać narzucony w warunkach zabudowy. Warto jest wcześniej sprawdzić podobne kwestie ponieważ w istotnym stopniu mogą mieć one wpływ na wygląd zewnętrzny naszego domu.

W sytuacji, w której to nie mamy żadnych odgórnych wytycznych, warto jest samemu przyjrzeć się otoczeniu i postarać się o takowy efekt, który będzie w zgodzie ze stosowanymi wokół – co jednak nie oznacza, że będzie on identyczny. Jeżeli w Twojej najbliższej okolicy sąsiedzi postawili na miedziane albo kasztanowe pokrycie zdecydowanie nie warto jest się wyłamywać i wybierać zielonego dachu. Niemniej jednak brązy już znacznie lepiej wpiszą się w przyjętą kolorystykę – tym sposobem nie będziesz musiał powielać wyborów innych incestów.

Kolor domu, a jego styl

A co w sytuacji, w które to wokół nas nie ma domów bądź są tak mocno zróżnicowane kolorystycznie, że nie widzimy żadnego sensu kierowania się harmonią z otoczeniem? W poszukiwaniu wskazówek warto jest się przyjrzeć jeszcze raz projektowi swojego domu. Jesteś właścicielem prostopadłościanu z dwuspadowym dachem? A może posiadasz dom, który przypomina rozczłonkowaną bryłę z geometrycznymi podziałami i płaskim dachem? Typ domu może zadecydować o tym jaki kolor należy wybrać.

Elewacje znacznie bardziej tradycyjne bądź klasyczne opierane są zwykle na barwach ciepłych – największą popularnością cieszy się kolor żółty, ale można wybrać również beżowy, elementy brązowego albo czerwieni. Zdecydowanie najspokojniejsze odbiorze są beże, brązy lub nieco mniej konserwatywny – czyli zielony. Mimo faktu, że spoza palety barw ciepłych, popularne rozwiązanie dla domu o tradycyjnej bryle to pomalowanie jej w całości na biało. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy czerwony dach, otrzymamy dom w tradycyjnych polskich barwach.

Share.

Leave A Reply