Woda sposobem na ożywienie ogrodu | Nasze4katy.net

Twój ogród jest miejscem, w którym możesz się zrelaksować i odpocząć. Aby rośliny i trawnik były zielone konieczne staje się zadbanie o odpowiednie nawodnienie. Obecnie na rynku znajdziemy wielu producentów systemów nawadniających, którzy oferują doskonałe rozwiązania w zakresie podlewania, transportu wody, pomp i automatycznego nawadniania.

Jak zaprojektować system nawadniający?

Podobna instalacja w ogrodzie jest w stanie wyręczyć nas w podlewaniu roślin. Jak należy zaprojektować system nawadniania?

W pierwszej kolejności na projekt ogrodu nanosimy projekt instalacji nawadniającej. Warunkiem koniecznym staje się wyznaczenie miejsca na zraszacze. Wybrać należy sposób ułożenia linii kroplujących lub węży. Zanim jednak dokonamy zakupu urządzeń należy spisać ich parametry. Za pomocą cyrkla wyznacza się zasięg działania wybranych zraszaczy. Należy umieścić je w taki sposób, aby nawadniane powierzchnie
delikatnie na siebie nachodziły. Najważniejsze jest to, że żaden fragment nie może pozostać suchy. Wartym zaznaczenia jest fakt, że zraszacze dostarczają równomierną ilość wody jedynie do 60% swego zasięgu, poza tą granicą podaż wody jest zbyt mała i zmienna. Wobec czego maksymalna odległość nie powinna przekraczać 60% zasięgu nominalnej średnicy nawadniania. Trzeba jednak zaznaczyć, że powinna ona wynosić 50%, dzięki temu nie zaskoczy nas wpływ nieprzewidzianych czynników, jak: wysoka temperatura, susza czy silny wiatr.


System dodatkowo wymaga podzielenia na sekcje ? w każdej powinny znaleźć się urządzenia tylko jednego rodzaju, które podlewają roślinność o takich samych wymaganiach. Spowodowane jest to faktem, że nie różnią się wydatkiem wody i czasem pracy. Sekcje pracują pojedynczo, nawadniając etapami kolejne fragmenty ogrodu. Ich liczbę powinniśmy uzależnić od wielkości ogrodu, ciśnienia i wydatku wody. Im większy ogród a słabsze ciśnienie i mniejszy wydatek wody, tym powinno się zainstalować więcej sekcji.

Automatyczne systemy nawadniania ogrodów ? montaż i koszty

Tradycyjny sposób nawadniania za pomocą węża ogrodowego coraz częściej zastępowany jest przez automatyczne systemy. Jak nie trudno jest się domyśleć, nie jest to tanie rozwiązanie, ale przynoszące wiele korzyści.
W przypadku automatycznego systemu nawadniania ogród podlewany jest za pomocą zraszaczy, mikrozraszaczy lub linii kroplujących. Wszystkie zastosowane metody musza zostać dobrane do rodzaju roślinności. Całą pracą systemów kieruje zaprogramowany sterownik. Najważniejszymi zaletami rozwiązania jest to, że system nie wymaga praktycznie w ogóle obsługi. Pozwala to zaoszczędzić czasu, który normalnie trzeba było by poświęcić na podlanie ogrodu. Wartym zaznaczenia faktem jest to, że cały system umożliwia racjonalne zużycie wody, nawet o 50% mniejsze w stosunku do tradycyjnego podlewania. Można to tak zaprogramować, by dozował roślinom właściwą ilość wody.

Share.

Leave A Reply