Gdy słyszymy o odwróconych dachach od razu na myśl przychodzą nam przedziwne konstrukcje, które nie mają w ogóle sensu. Nic bardziej mylnego! Jest to niezwykle przemyślane rozwiązanie, które ma wiele zalet architektonicznych oraz może mieć bardzo pozytywny wpływ na środowisko.

W klasycznych dachach pierwszą warstwą jest blacha, dachówka lub papa. Dopiero potem położone są warstwy izolacyjne. Płaskie dachy konstruowane tradycyjną metodą są w dużym stopniu narażone na rozmaite uszkodzenia. Może to powodować dostawanie się pod nie wilgoci i uszkodzenie stropów, a to znowu prowadzi do częstych i kosztownych napraw.

Dach odwrócony nie jest wcale architektoniczną nowinką, ale rozwiązaniem chroniącym płaskie dachy przed uszkodzeniami. Izolacyjna warstwa wodoodporna jest umieszczona w środku, a dopiero potem umieszcza się izolację termiczną – odwrotnie, niż w klasycznej konstrukcji.

Kluczową kwestią jest to, że wierzchnia warstwa w dachu odwróconym musi być wykonana z materiału niezwykle odpornego na wilgoć, wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne oraz mającego bardzo niską nasiąkliwość. Może to być między innymi żwir lub grys różnej grubości. Podłoże takiego dachu powinno być odpowiednio wyprofilowane i najlepiej zrobione z betonu, gdyż jest on najbardziej wytrzymałym materiałem. Wilgoć jest największym wrogiem dachu odwróconego, dlatego też bardzo ważnym elementem w całej konstrukcji jest uwzględnienie systemu odprowadzania wody ze wszystkich poziomów. Dach nie może po każdym deszczu wypełniać się wodą, dlatego podłoże musi mieć spadek w granicach 1,5-2% i rynny umiejscowione zgodnie z wytycznymi. Jest to niezbędne, gdyż długi kontakt z wodą szkodzi każdemu dachowi i uszkadza całą konstrukcję.

Jedną z najważniejszych zalet dachu odwróconego jest to, że budynek z takim dachem nie nagrzewa się bardzo latem, a także nie ochładza gwałtownie w zimie. Chroni to go przed uszkodzeniami i pozwala zaoszczędzić pieniądze na naprawach.

Kolejną zaletą dachu odwróconego jest to, że może on być zagospodarowany, jako dodatkowa przestrzeń budynku. Galerie handlowe w dużych miastach, oprócz parkingów podziemnych, mogą lokować miejsca do parkowania dla klientów na dachach. To także świetne miejsce na tarasy użytkowe.

Zielony dach

Takie dachy dzielą się na dwie grupy – ekstensywne oraz intensywne.

Te pierwsze obsadzane są gęsto roślinami, które są lekkie i nie wymagają dużo pielęgnacji. Nawadniają się one przeważnie same, pochłaniając wilgoć z atmosfery. Nie znaczy to, że nie trzeba o nie dbać. Wymagają małych nakładów pracy – regularnego odchwaszczania oraz nawożenia, a także podlewania w bezdeszczowe lata.

Drugi rodzaj dachów zielonych to ostatnio popularne, co raz bardziej w Polsce, urządzane ogrody na dachach budynków. Dzięki regularnemu podlewaniu i nawożeniu mogą się one niczym nie różnic od klasycznych ogrodów na ziemi. Najważniejszy jest dobór roślin, które wytrzymają warunki na dachu. Taki ogród wymaga więcej pracy niż dach ekstensywny, ale ma też o wiele więcej zalet.

Jest to świetne rozwiązanie nie tylko dla firm, które w swoich biurowcach potrzebują miejsca dla pracowników do relaksu, ale też w budynkach prywatnych. Posiadanie w dużym mieście ogrodu z widokiem na centrum jest niezwykle kuszącą opcją. Oprócz swoich walorów estetycznych ma też on niezaprzeczalne plusy ekologiczne. Zasadzone w nim rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, oczyszczając powietrze, a także tworzą mikroklimat. Pochłaniają one wilgoć i filtrują deszczówkę. Nie mogą to być oczywiście wysokie drzewa, czy też rośliny głęboko korzeniące się, gdyż te mogłyby uszkodzić konstrukcję. Dodatkowo chronią przed tym specjalne warstwy zapobiegające przebiciu się korzeni. Wysoka wilgotność zielonych dachów chroni przed pożarem. Warto też zwrócić uwagę na to, iż przebywanie wśród roślin działa terapeutycznie i pomaga się zrelaksować.

Zastosowanie dobrych jakościowo i lekkich materiałów nie obciąża stropu dachu. Co ważne zarówno w przypadku dachu odwróconego, jak i zielonego, w razie potrzeby renowacji nie trzeba ingerować w konstrukcję budynku, więc nie jest to bardzo kosztowne.

Z roku na rok dachy odwrócone zyskują co raz większą popularność w dużych Polskich miastach. Są praktyczne, ale i efektowne. Urozmaicają architektonicznie miasto. Ogrody na dachach biurowców czy kamienic są nie tylko modne, ale też mają swoje ekologiczne i terapeutyczne plusy. Dlatego warto pomyśleć o takim rozwiązaniu dla swojego budynku.

Więcej o nich na http://betonnadom.pl/

Share.

Leave A Reply