Co prawda, do wiosny jeszcze daleko, ale wielu z nas już swoimi myślami wybiega do ogrodu. Zanim zakwitną pierwsze kwiaty i słońce na dobre zagości na niebie sprawdź, jakie propozycje przygotowali dla Ciebie producenci mebli ogrodowych. Niesłabnącą popularnością na rynku cieszą się meble rattanowe oraz drewniane, jednak meble metalowe i wiklinowe również kuszą swoim wyglądem (zwłaszcza jeżeli są na nich wygodne poduszki). Wśród naszych propozycji znajdziesz idealne meble do Twojego ogrodu.

Meble drewniane

Swoją popularność zawdzięczają temu, że są uniwersalne. Ich klasyczne wzory pasują do tradycyjnych, ale i nowoczesnych aranżacji ogrodów. Jeżeli dodatkowo zostały wykonane z najtrwalszego drewna egzotycznego to upływ czasu oraz warunki atmosferyczne im nie straszne. Ponadto są odporne na pleśnie oraz szkodniki. Co prawda jest zalecane, ale koniecznie nie muszą być w żaden sposób zabezpieczenie. Jeżeli ich powierzchnia delikatnie zszarzeje to trzeba ją usunąć delikatnie przecierając wełną stalową i pomalować olejem do drewna.  Wyjątkowo wytrzymałe są meble z akacji (robinii) i dębu. Mniej trwałe są sosna, świerk i olcha. Wykonane z nich meble ogrodowe zaleca się, aby były impregnowane.

Meble z wikliny, rattanu i innych włókien roślinnych

Meble ogrodowe wykonane z tych materiałów są lekkie oraz trwałe, o ile nie są moczone przed deszcz. Zaleca jest ich przechowywanie na zadaszonych tarasach, raczej należy unikać otwartych ogrodów. Warto jest wspomnieć, że wyplatane meble mają rustykalny lub kolonialny charakter, chociaż możliwy staje się również wybór tych bardziej nowoczesnych. W sklepach możemy znaleźć meble surowe lub pokryte lakierem w kolorze naturalnym bądź barwionym. Zdecydowanie najbardziej trwałe to te wykonane z włókien bananowca i nieokorowanego bambusa.

Meble ze sztucznego tworzywa

Nie bez powodu zalicza się je do tych najbardziej wytrzymałych. Zdecydowanie dłuższą żywotnością odznaczają się te, które stworzone są z tworzywa syntetycznego z dodatkiem żywic. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne – nie płowieją pod wpływem promieni UV i nie pękają na mrozie. Śmiało mogą pozostać przez zimę na tarasie. Ponadto są wyjątkowo lekkie, poręczne o interesujących formach i kolorach Od kilku sezonów modne są meble z technorattanu. Te ręcznie wyplatane doskonale będą imitować plecionkę rattanową – są od niej znacznie trwalsze.

Meble aluminiowe

Meble ogrodowe wykonane z tego surowca posiadają swój nowoczesny kształt. Bardzo dobrze prezentują się w połączeniu z nowoczesną architekturą oraz ogrodem posiadającym minimalistyczny charakter. Są lekkie i odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Aluminium nie koroduje, więc nie musi być w żaden sposób zabezpieczone Bardzo często jest łączone z innymi materiałami – drewnem, plastikiem, hartowanym szkłem lub tkaniną.

Meble stalowe i żeliwne

Meble ogrodowe wykonany z tych materiałów są ciężkie, solidne i mają swój staroświecki styl – idealnie wkomponują się w charakter starych willi i dworków. Jeżeli jesteś właścicielem ogrodu urządzonego w stylu romantycznym powinieneś zdecydować się na ich zakup. Mimo, że są trwałe to ulegają korozji. Zaleca się ich pokrycie powłoką antykorozyjną – najlepiej jest wybrać metodę proszkową, ocynkowanie lub chromowanie.

Share.

Leave A Reply