Obawiasz się, że wąska działka uniemożliwi Ci budowę wymarzonego domu? Podobna sytuacja nie musi mieć miejsca, jeśli tylko dobrze przemyślisz wybór projektu. W końcu jest to klucz do budowy funkcjonalnego domu niezależnie od warunków, które panują na działce.

Po pierwsze: projekt

Większość inwestorów chce duże i ustawne działki, na których bez problemu można wybudować duży dom. Jednak nie zawsze można sobie pozwolić na wybór perfekcyjnego gruntu. Podobną decyzję bardzo często determinują koszty lub względy geograficzne. Jest szansa, że zakupiona działka będzie mieć specyficzny, wąski kształt. Jeżeli musisz zmierzyć się z taką sytuacją, nie łam się. Jeżeli tylko zadbasz o wybór odpowiedniego projektu będziesz w stanie stać się wkrótce właścicielem w pełni stylowego i funkcjonalnego domu.

projekt domu na wąską działkę

fot. projektyzwizja.pl

Śmiało można rzec, że czasy, w których wąska działka stanowiła dla właściciela spory problem, już minęły. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne i coraz ciekawsze pomysły specjalistów pomagają uporać się z tym problemem. Co wpływa na podjęcie decyzji o wyborze konkretnego projektu? W pierwszej kolejności determinuje ją wielkość terenu oraz odstępy od granicy, które należy zachowywać przy budowie. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwoli sprawnie przejść Ci ten etap. Będziesz w stanie w nim sprawdzić warunki zabudowy i zorientujesz się, czy gmina nie wprowadziła żadnych norm, które w jakiś sposób mogą wpłynąć na budowę. Konieczne staje się również zapoznanie z niezbędnymi elementami prawa budowlanego. W przypadku domu jednorodzinnego jest to odległość od granicy działki, która musi wynosić 4m a z kolei dla ścian, które posiadają otwory okienne i drzwiowe lub 3m dla ścian bez okien i drzwi.

Przemyślane rozwiązanie

Jeżeli chcesz znaleźć dobry projekt na działkę to konieczne będzie zlecenie jej dokładnego pomiaru ? w ten sposób będzie można perfekcyjnie dobrać koncepcję. Wąska działka pozwala na wybudowanie domu parterowego, jednak jeśli myślisz o większej powierzchni użytkowej, warto zastanowić się nad domem z poddaszem, ponieważ taki sam  metraż w tym drugim przypadku zajmie dużo mniej miejsca. Tutaj problemem nie powinien być również garaż. Aby nie marnować przestrzeni można wybudować go w innej części działki, a nie standardowo, jako część przylegającą do budynku.

Liczy się kreatywność i profesjonalizm

Lepiej jest się wcześniej przygotować na to, że przestrzeń od frontu będzie mała, a największą jej część zajmie brama wjazdowa i śmietnik. Z kolei jeżeli chodzi o wejście i taras najlepiej będzie je zaplanować w podcieniu ? wtedy bliskość sąsiadów nie będzie kłopotliwa. W przypadku podobnego projektu spore znaczenie będzie odgrywało jego oświetlenie. Najlepiej jeśli wjazd znajdzie się od strony północnej lub wschodniej ? wtedy promienie słoneczne będą padać na  ogrodową elewacje. Mniej korzystne warunki będą od południa. Aby układ pomieszczeń w środku był funkcjonalny, dobrym pomysłem jest wybór  projektu z wejściem w narożniku ? pomieszczenia są wtedy  bardziej ustawne, a sama komunikacja nie zostaje narażona na rozrastanie się. Wygodne jest również umiejscowienie wnętrza  na ścianie bocznej ? to rozwiązanie pozwala podzielić dom na strefy.

Profesjonalna pracownia architektoniczna nie będzie mieć żadnych problemów ze stworzeniem funkcjonalnego projektu na wąską działkę. Najlepiej jest podobną pracę zlecić ekspertom w dziedzinie projektowania. W końcu coraz większa liczba inwestorów oczekuje pomocy w tej kwestii i stawia coraz to nowsze wyzwania przed architektami , którzy są w stanie zaskoczyć Cię swoimi innowacyjnymi projektami.

Share.

Leave A Reply