W sezonie letnim taras jest przedłużeniem salonu, pomostem między domem a ogrodem, a czasem niestety jedyną namiastką ogrodu jaki możemy mieć. Urządzenie go tak, by było przyjemnie, praktycznie i relaksująco a jednocześnie oryginalnie to nie lada wyzwanie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji aranżacji tarasu.

Taras przy domu w zabudowie szeregowej – najważniejszym zadaniem w tym wypadku jest osłonięcie tarasu od ciekawskich oczu sąsiadów. Można tego dokonać za pomocą kupionych w sklepie pergoli bądź sadząc wzdłuż ogrodzenia wysoką roślinność. Wybierając rośliny dobrze jest postarać się o jednakowy kolor kwiatów i liści.

Ogródki w zabudowie szeregowej zazwyczaj nie są duże, wybierając meble trzeba o tym pamiętać. Zbyt duże meble na małej przestrzeni sprawią wrażenie zagracenia, a całość aranżacji straci na atrakcyjności wizualnej. Można się pokusić o dopasowanie kolorystyczne mebli do ścian budynku lub roślin w ogrodzie, taki zabieg optycznie powiększy taras.

7

Na zdjęciu: zestaw mebli na tarasie fot. Ogrodosfera.pl

Taras przy domu wolnostojącym zazwyczaj daje więcej swobody przy aranżowaniu przestrzeni. Można zastosować większe gabarytowo meble, wykorzystać kosze wiklinowe, ogromne poduszki, szerokie leżaki, ustawić duże parasole bądź zamontować markizę. Dla lepszego efektu można ustawić kwiaty doniczkowe bądź krzewy w doniczkach. Dzięki temu taras mimo dużej przestrzeni stanie się przytulnym miejscem. Często stosowanym rozwiązaniem jest oczko wodne w pobliżu tarasu. Bliskość wody zazwyczaj działa kojąco i odświeżająco.e>8

Na zdjęciu: drewniane meble na taras, Ogrodosfera

Wąski taras najlepiej jest zagospodarować meblami wielofunkcyjnymi, ławka ze skrzynią, w której można przechowywać różne rzeczy, mały stolik dający się zamieniać w duży, stolik na kółkach z dolną półką, parasol montowany do ściany, rośliny w skrzynkach powieszonych na barierkach.

Zadaszony taras pozwala na zastosowanie mebli delikatnych, źle znoszących zmienne warunki atmosferyczne. Można pokusić się o meble rattanowe, których absolutnie nie wolno wystawiać na deszcz. Ładnie będą się prezentowały jasne meble, które osłonięte długo nie stracą swojej urody. Ciekawym rozwiązaniem jest oszklony dach tarasu, przepuszczając światło słoneczne daje poczucie przebywania na otwartej przestrzeni, jednocześnie chroni wyposażenie tarasu przed opadami.

plastik8

Na zdjęciu: meble ogrodowe drewniane, Ogrodosfera

Wybór mebli na taras jest ściśle uzależniony od charakteru tarasu, a ten z kolei od stylistyki domu. Do drewnianego domu będą pasowały meble z drewna, przy nowoczesnym domu z metalu i szkła lepiej zaprezentują się meble z metalu bądź stali, tradycyjny murowany dom pozostawia więcej możliwości manewru – jednak tu też trzeba pamiętać o jednolitym stylu domu i tarasu.

Share.

Leave A Reply