To już ostatnie lata programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, który cieszy się ogromną popularnością. Dzięki nim można otrzymać atrakcyjne dofinansowanie do wpłaty własnej przy spełnieniu określonych warunków. Dotyczą one zarówno samego wnioskującego, jak i mieszkania, które chce zakupić.

 Jedną z wad programu Mieszkanie dla Młodych jest dostępność dopłat dla poszczególnych miast. W niektórych bez problemu możemy kupić mieszkanie w centrum, które mieści się w limitach, w innych z kolei możemy tylko pozwolić sobie na lokale na obrzeżach. Jeżeli upatrzyliśmy sobie mieszkanie, które przekracza limity, w takim przypadku nie będziemy mogli skorzystać z dopłaty.

Przykładowo, limit cenowy na pierwszy kwartał 2017 roku dla mieszkań do 75 metrów kwadratowych w programie MdM dla rynku pierwotnego to dla Warszawy 6433.43 złotych, natomiast jeżeli chodzi o Lublin mieszkania na sprzedaż mają limit 4850.42 złotego. W przypadku rynku wtórnego ceny te są nieco niższe.

Wobec tego wtedy, gdy chcemy zdecydować się na otrzymanie dopłaty, musimy poszukiwać mieszkań, które spełnią wyznaczone limity cenowe dla danej lokalizacji. W przypadku większych miast, gdzie ceny nieruchomości są wysokie, na przykład Warszawy czy Krakowa, skorzystanie z ofert w centrum raczej nie wchodzi w grę. Za to można poszukiwać nieruchomości w oddalonych dzielnicach lub też w ościennych miejscowościach z dobrym dojazdem. Z kolei wtedy, gdy chcemy wybrać dla siebie zamieszkanie w mniejszej miejscowości, możemy skorzystać z zakupu mieszkania w bardziej atrakcyjnej lokalizacji.

Gdy chodzi o rynek pierwotny, wielu deweloperów budowało swoje nieruchomości właśnie z naciskiem na możliwość zmieszczenia się w limitach, dlatego też zwykle znalezienie ciekawych ofert nie jest bardzo trudne. Przy poszukiwaniach możemy nawet znaleźć mieszkania reklamowane jako te, które spełniają wymogi programu Mieszkanie dla Młodych.

Jeżeli chcesz zdecydować się na zakupienie nieruchomości z taką atrakcyjną dopłatą i spełniasz wymagania, w takim przypadku spiesz się, ponieważ został tylko jeden rok. Program zgodnie z założeniami kończy się w 2018 roku. Na razie można jeszcze składać wnioski z wyprzedzeniem aż do rezerwacji połowy sumy przeznaczonej na wypłaty. Druga połowa będzie uruchomiona z początkiem 2018 roku.

Share.

Leave A Reply