Sucha elewacja czyli okładziny ścienne | nasze4katy.net

Po zakończonym ocieplaniu domu można przejść do układania elewacji. Jedną z możliwości jest: elewacja sucha ? inaczej nazywana drewnianą. Jest dużym atutem jest fakt, że można ją ułożyć samodzielnie.

Elewacje na ruszcie chętnie są stosowane zwłaszcza podczas ocieplania już istniejących budynków. Sporą zaletą jest to, że w razie uszkodzenia jednego elementu nie trzeba od razu wymieniać wszystkiego ? można wymienić wyłącznie ten uszkodzony.

Suche elewacje są możliwe do założenia praktycznie w ciągu całego roku. Można tego dokonać nawet w chłodne dni. Do tego wszystkiego montaż nie pochłania zbyt wiele czasu ? otóż metr kwadratowy układa się zwykle godzinę. Wiele osób na pewno ucieszy fakt, że nie wymagają one dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych ani odnawiania ? wystarczająca jest szczotka i woda. Równie dobrze możemy wykorzystać wodę pod ciśnieniem.

Z jakich materiałów można wykonać suchą elewację?

Elewacja-Drewniana

fot. chceszdom.pl

Zwykle są to tworzywa sztuczne, blachy stalowe czy aluminiowe, z ceramiki, z betonu, z rozdrobnionego kamienia lub po prostu z drewna.
Co prawda nieco większa popularnością cieszy się metoda ocieplania ścian na mokro, w których to płyty ocieplenia przykleja się do ściany a później tynkuje. Nie mniej jednak można zastosować w zamian lekką metodę suchą. Ma ona  wiele zalet a przede wszystkim to, że nie trzeba w niej przerw technicznych na schnięcie.

Najczęściej wykorzystywaną metodą suchą są deski lub siding. Wielu ludzi decyduje się na zastosowanie tego materiału z uwagi na niską cenę, łatwość w ułożeniu i czyszczeniu a także fakt, że jest odporny na warunki atmosferyczne. Gdyby doszło do jego uszkodzenia w trakcie montażu można wymienić wyłącznie jeden panel co nie jest wyjątkowo trudne. Te z drewna są nieco droższe i wymagają już nieco bardziej zaawansowanej konserwacji.

Pod wybraną metodą ocieplenia można położyć izolację i tym sposobem ocieplić dom.

W tym miejscu na pierwszą myśl przychodzi nam oblicówka winylowa czyli po prostu siding. Rzadziej stosuje się stalową lub aluminiową. Tutaj możemy przebierać w różnego rodzaju ofertach ? producenci proponują kilkanaście kolorów, kształtów a do tego wszystkiego mogą być płaskie lub łamane gładko. Nie mniej jednak wciąż najczęściej wybieranym jest kolor biały. Siding jest materiałem trwałym. Okazuje się, że gwarancje na ten produkt mogą być wydawane nawet na kilkadziesiąt lat. Do tego wszystkiego jest lekki i bardzo prosty w ułożeniu. Wiele osób rezygnuje z zatrudnienia firmy wykonawczej, ponieważ samodzielnie są w stanie uporać się z wyłożeniem domu sidingiem. Elewacje z zabezpieczonych desek drewnianych dzisiaj już nie cieszą się popularnością. Bardziej kojarzone są z domami naszych babć i dziadków. Nie mniej jednak stosuje się je ciągle do wykańczania małych domków letniskowych czy budynków rekreacyjnych.

A może z kamienia?

Taka elewacja jest efektowna i oryginalna. Do jej wykonania można zastosować różnego rodzaju pokrycie. Niewątpliwie jej największym plusem jest trwałość materiału. Kamień na elewacji jest w stanie wytrzymać bez uszkodzeń wiele lat. Nic więc dziwnego, że zdobywa coraz to większą popularność. Do tego wszystkiego można przebierać w odcieniach kolorów i wielkości płyt. Producenci są w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i zaoferować im rozwiązane zgodne z najśmielszymi wymaganiami. Z kolei elewacje klinkierowe są również trwałe i przy tym eleganckie. Cegły klinkierowe różnią się kolorami i fakturami. Decydując się na tą metodę wykończenia elewacji należy zamówić materiału do wykończenia całego domu ? kolejne partie dostaw mogą nieznacznie różnić się od pierwszej.

Share.

Leave A Reply