Strop drewniany ? zalety i wady rozwiązania | Nasze4katy.net

Stropy drewniane nadają się do wszystkich rodzajów budynków, są lekkie i bardzo szybko się je buduje. Starannie wykonany strop drewniany jest w stanie nadać niepowtarzalnego klimatu. Niestety podobne rozwiązania nie są pozbawione wad, do których zalicza się: niska odporność na ogień i mają zdecydowanie gorsze właściwości akustyczne niż stropy betonowe.

 Jak są zbudowane stropy drewniane?

Na przestrzeni lat budowa stropów drewnianych niewiele się zmieniła. Wzrosła ich wytrzymałość na różne szkodliwe czynniki a wszystko za pomocą środków ochrony drewna  i nowoczesnym sposobom obróbki oraz suszenia. Jeżeli chodzi o budynki murowane to stropy drewniane buduje się z belek o przekroju od 8 x 15 cm do 19 x 28 cm. Z kole osiowy rozstęp bele powinien wynosić od 40 do 90 cm ? jednak najczęściej stosuje się 60 cm. Maksymalna rozpiętość pomiędzy belkami może wynosić 6 m między podporami. W budynkach o konstrukcji drewnianej stropy buduje się z desek rozmieszczonych nieco gęściej ? od 30 do 60 cm. Podobne deski powinny mieć grubość 3,8 cm i wysokość 14,18,5,23,5,28,5 cm. Z kolei pod ściany nośne daje się dwie belki lub wykonuje przewiązki między sąsiadującymi belkami. Spod ściany działowe nie są potrzebne podobne wzmocnienia.

W budynkach murowanych belki osadza się w gniazdach tworzonych w ścianach. Czoło belki i jej górna powierzchnia powinny być odsunięte od materiału ściennego na 2 cm. To jednak nie wszystko. Końcowa część belki ma zostać umieszczona w gnieździe najpierw izoluje się papą. Odsłonięte pozostaje jedynie czoło, przez które będzie  odprowadzona wilgoć z drewna. Długość oparcia belek w murze równa się ich wysokości. Belki powinny zostać połączone murem za pomocą stalowych kotew.
Jeżeli na stropie ma znajdować się przestrzeń użytkowa to wymaga to dodatkowej izolacji akustycznej. Najczęściej wybieranym sposobem jest wełna mineralna, choć wcześniej używano do tego celu cięższych sypkich materiałów, np.: żużlu czy piasku.

W przypadku, gdy nad stropem znajdują się nieocieplone połacie dachu wówczas wykonuje się izolację termiczną. Okazuje się, że nadaje się do tego również wełna mineralna. Dodatkowo na takim stropie musi być ułożona szczelna paraizolacja. Gdy z kolei strop użytkowy dzieli się na różne kondygnacje od spodem należy go zabudować sufitem z desek lub płyt gipsowo-kartonowych. Od góry należy zastosować sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych, na którym będzie z kolei ułożona podłoga.

Zalety stropów drewnianych

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że stropy drewniane są lekkie i w niedużym stopniu obciążają konstrukcję budynku. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest szybkość budowy. Z uwagi na to, że nie będą przy ich wykonywaniu żadne prace mokre nie wydłuża się również ich czas budowy. Odpada czas, który trzeba byłoby poświęcić na wiązanie betonu. Drewno ponadto jest jeszcze wygodne w obróbce. Dodatkowo do jego budowy nie trzeba zamawiać specjalistycznego sprzętu, jak: betonowozy, pompy do betonu lub dźwigi. Na stropach drewnianych w bardzo łatwy sposób można wykonać duży otwór, aby zamontować schody czy właz na poddasze. Wystarczające jest wycięcie belek a w poprzek postawienie drewnianych wymian przekazującym tym sposobem obciążenie na sąsiednie, całe belki. Wartym zaznaczenia również plusem jest to, że pod stropem belkowym można łatwo zamontować sufit do konstrukcji podwieszanej. Zwykle jest to konstrukcja z profili stalowych a okładzinę stanowią płyty gipsowo-kartonowe typu F. Trzeba również wspomnieć o tym, że pomiędzy belkami łatwo jest rozprowadzić przewody różnego rodzaju instalacji. Przez drewniany strop łatwo i wygodnie można poprowadzić piony instalacyjne, kominowe lub wentylacyjne.

Wady stropów drewnianych

Jeżeli belki drewniane zostaną w nienależyty sposób zaprojektowane mogą się uginać. Efektem takich ugięć bywają spękanie okładziny sufitowej z gipskartonu. Nieprawidłowo wykonany strop może skrzypieć. Wiąże się to właśnie z uginaniem belek. Do tego wszystkiego stropy są lekkie i tym samym nie są w stanie uzyskać takiej izolacyjności akustycznej jak masywne stropy betonowe. Jednak ten problem  można wyeliminować stosując wełnę mineralną. Jak wiadomo drewno to materiał palny. Wobec czego koniecznością staje się montowanie stropów z tarcicy zaimpregnowanej  przeciwogniowo lub suszeniem komorowo i  czterostronnie struganej mającej też ścięte krawędzie.

Materiał, który jakością i wytrzymałością znacznie przewyższa tradycyjną tarcicę jest drewno klejone. Niestety, ale ten materiał jest stosunkowo drogi.

Share.

Leave A Reply