Systemy rynnowe chronią fundamenty od dodatkowej ilości wilgoci. Dodatkowo muszą komponować się z wyglądem dachu oraz pozostać w pełni sprawnymi przez wiele lat. Aby tak się stało należy wiedzieć, jak i za ile wykonać odpowiedni system rynnowy.

Ile wynosi koszt montażu rynien?

Sam montaż rynien wynosi zwykle 10% ceny materiałów. Niemniej jednak czynności te warto z całym przekonaniem powierzyć specjalistom. Najczęściej sami dystrybutorzy polecają autoryzowanych dekarzy, którzy dodatkowo oferują gwarancję na wykonaną usługę. Jeżeli z jakichś przyczyn zdecydujemy się na samodzielny montaż, pamiętać należy o ścisłym przestrzeganiu zasad umieszczonych na instrukcji montażu producenta.

Budowa systemów rynnowych

Haki, na których rzecz jasna są umieszczone rynny przykręca się do deski okapowej, ściany krokwi lub szyny, która przymocowana jest do konstrukcji całego dachu. Dodatkowo mocuje się je na specjalnych zatrzaskach, złączkach, klejach albo lutuje. Łącząc elementy na złączki nie należy w żadnym wypadku dosuwać rynien do oporu, a jedynie do miejsca zaznaczonego na złączce. Umożliwi to w pełni swobodną pracę elementów w momencie, kiedy słońce nieco mocnej przygrzeje. Dodatkowo końce rynien zakrywa się zaślepkami a narożniki łączy się łącznikami narożnikowymi.

Bardzo często wykorzystywanym sposobem na odprowadzanie deszczówki staje się rura spustowa. Stosowana jest ona na dachach, które nie mają okapu do leja. Z kolei na dachach, na których okap znajduje się konieczne staje się utworzenie tzw. odsadzki ? do leja montuje się dwa kolana, które zbliżają rurę do ściany budynku. Gdy krawędź okapu jest znacznie oddalona od ściany, pomiędzy  kolana mocuje się prosty odcinek rury. Czasami oprócz rur spustowych wykorzystuje się również łańcuchy, po których spływa woda. W miejscach, gdzie nie można zamontować rury czyli w opływach rynien zakładane są tzw. rzygacze, których założeniem jest kierowanie strumienia wody z dala od ściany budynku.

Rodzaje rynien

Dobrze dobrany oraz zamontowany system rynnowy chroni elewacje oraz pozytywnie wpływa na trwałość budynku. Nie jest to drogi wydatek a idealnie zabezpiecza otoczenie domu przed rozmywaniem. Producenci elementów stosowanych do odwodnienia dachu oferują kompletne systemy rynnowe, w których skład wchodzą wszystkie potrzebne elementy przy ich montażu. Zdecydowana większość systemów rynnowych produkowana jest ze stali powlekanej oraz nieplastykowanego PVC. Dostępne na rynku są również rynny: aluminiowe, cynkowo-tytanowe oraz miedziane.  Te ostatnie ze względu na wysoką cenę są montowane najrzadziej. O wyborze konkretnego materiału, z którego zostały wykonane  powinny decydować właściwości tych materiałów, które różnią się jedynie nieznacznie trwałością w zależności od warunków w jakich są eksploatowane. Systemy rynnowe z PVC lub metalu w większości przypadków umożliwiają równie łatwy montaż. Dostępne są one w bogatej gamie kolorystycznej o kształtach półokrągłych, eliptycznych, trapezowych lub prostokątnych.

Share.

Leave A Reply