Niskie koszty budowy to jedna z najważniejszych kwestii, którą kierują się przyszli inwestorzy. Tutaj duże znaczenie ma nie tylko ograniczenie zużycia materiałów. Powszechnie wiadomo, że im bardziej skomplikowana architektura domu jednorodzinnego, tym większe koszty jego wykonania. Wiadomo, że balkon, lukarna lub wykusz uatrakcyjnia wygląd domu, lecz każde z nich to dodatkowy wydatek, który bardzo często może sięgać do 10 tysięcy złotych.

Wydaj, aby zaoszczędzić

Budowa ciepłych domów, które zużywają kilkakrotnie mniej energii na ogrzewanie przestaje być powoli domena tylko ekologów, hobbystów czy miłośników nowości. Energooszczędność staje się kierunkiem przyszłości budownictwa. Dla inwestorów planujących postawienie domu podstawą są koszty. Budowa solidnego domu przy jak najmniejszych nakładach finansowych to obecnie codzienność. Klienci zgłaszają się do biur architektonicznych w celu zoptymalizowania kosztów budowy do minimum. W dzisiejszych czasach to rzecz zrozumiała. Jednak bardzo często zapominamy o tym już na początku drogi, czyli podczas wyboru projektu domu jednorodzinnego. Zachwycamy się pięknymi wizualizacjami domów, które spełniają nasze oczekiwania pod kątem wyglądu, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę ich funkcjonalność  i dostosowanie do potrzeb to tutaj bywa różnie. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której inwestorzy kupują zachwycający projekt domu a dopiero przy faktycznej wycenie dostają zawrotu głowy i próbują wszystkich możliwych rozwiązań na obniżenie kosztów. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której są zmuszeni nanieść zmiany adaptacyjne na dany projekt i w rezultacie i tak nie mają domu, o którym początkowo marzyli.

Rozmiary domu ? podstawa wyboru projektu

Projekt domu musi mieć powierzchnie rzeczywiście dopasowana do naszych potrzeb. Każdy dodatkowy metr kwadratowy to koszty jego budowy, ale i późniejszej eksploatacji. Dom musi być nie za duży, ale i nie za mały. Projekt musi więc posiadać jak najwięcej powierzchni mieszkalnej, a jak najmniej komunikacji i korytarzy. Podobne domy dają wrażenie ciasnoty a my chcemy w końcu mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy. Dla polskiej rodziny wystarczający staje się dom od 130 do 160m kwadratowych. Jeżeli planujemy budowę domu mniejszego warto kierować się zasadą, że na dole mieszkamy a na piętrze śpimy. Wtedy na parterze można maksymalnie otworzyć przestrzeń. Wszystkie te założenia mogą być wcielone w życie, w przypadku, jeżeli nie ogranicza nas działka. Możemy wybudować też dom parterowy i wszystkie pomieszczenia na jednej kondygnacji postawić. Pamiętaj jednak, że mniejsze koszty postawienia fundamentów daje dom dwukondygnacyjny.

Wybór projektu- bryła budynku

Wiele osób uważa, że domy o skomplikowanej bryle wyglądają okazalej. Praktyka jednak mówi o tym, że lepiej jest wybrać budynek o jak najmniejszej liczbie załamań. Najlepiej jeśli rzuty kondygnacji zbliżone są do kwadratu lub niezbyt wydłużonego prostokąta. Nie zaleca się również budowy dachów wielospadowych. Ich wykonanie jest trudne, a błędy popełniane podczas prac dekarskich mogą skutkować przeciekami. Najlepiej sprawdzają się dachy dwuspadowe.

Każdy projekt domu powinien być odpowiednio szczegółowy. Tutaj dużą rolę odgrywają detale, miejsca trudne dla wykonawcy. Jednak precyzując dokładnie swoje oczekiwania jesteś w stanie wybrać projekt, który da Ci poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Share.

Leave A Reply