Łazienka oprócz swoich swojej praktyczności coraz częściej staje się wizytówką domu. Wobec czego jesteśmy w stanie sporo zainwestować, by była piękna i trwała, a jednym z ważniejszych sekretów jej trwałości są dobrze ułożone płytki.

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się płytki o różnych formatach. Bardzo często, gdy tylko przestrzeń na to pozwala, decydujemy się na modne płytki ceramiczne o wielkich wymiarach – komponując je z przeciwieństwem, czyli mozaiką. Jednak nawet najmodniejsze płytki to nie wszystko. W końcu, by efekt nas zadowolił muszą zostać prawidłowo położone. Nie tylko po to, by nie pękały i nie odpadały, ale przede wszystkim po to, by woda nie dostała się tam, gdzie nie powinna.

Dobrze przygotowane podłoże pod płytki

Betonowa wylewka pokrywająca zazwyczaj podłogę w łazience nie wymaga specjalnych zabiegów przed układaniem na niej płytek. Zaleca się jednak, aby była równa – zaprawy cienkowarstwowe – to na nich układa się płytki – nie powinno się używać do wypełnienia ubytków, pozbawiona luźnych i źle związanych z podłożem fragmentów, a także oczyszczona z kurzu, tłuszczu i innych zabrudzeń. Zanim zaczniemy kleić koniecznie należy ją pomalować zwykła emulsją gruntującą, która dostępna jest w ofercie większości producentów zapraw klejących. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja ze ścianami. W ich przypadku zdecydowanie większa rolę odgrywa materiał, z którego zostały wzniesione. W końcu łazienka mająca 13 m2 to już w zasadzie pokój kąpielowy. Obszerne wnętrze stwarza duże możliwości aranżacyjne. W takim pomieszczeniu bezproblemowo zmieści się wanna i kabina prysznicowa, sedes, bidet oraz duża umywalka.

Natomiast tynkowane ściany wybudowane w tradycyjnej technologii także nie wymagają niczego poza gruntowaniem. Podobne działanie ma na celu zmniejszyć chłonność podłoża. W ten oto sposób sprawia, że nie odprowadza ono za szybko wody z zaprawy, dzięki czemu płytki lepiej się go trzymają.

Trzeba również dodać, że bardzo gładkie ściany, przykładowo z betonu wymagają pokrycia emulsją do podłoży niechłonnych. Nada ona ich powierzchni pożądaną szorstkość, która ułatwi wykonanie zadania zaprawie klejącej. Grunty do podłoży niechłonnych pozornie mają cenę zbliżoną do zwykłej emulsji. Niemniej jednak ich zużycie jest sporo wyższe.

Sposoby pozwalające Ci zadbać o szczelność łazienki

W przypadku okładzin ściennych i podłogowych w łazience to nadrzędna sprawa. W końcu ciężko unikać w tym pomieszczeniu podwyższonej wilgotności. Ponadto zdecydowanie częściej niż w innych pomieszczeniach dochodzi tu do krótkotrwałego zalania podłogi – zwykle wodą z pralki, czy miedniczki. Jeżeli płytki nie zostały przymocowane w odpowiedni sposób to zgodne z odpowiednimi dla łazienki zasadami, może dojść do ich odspajana się od podłoża, a nawet do zalewania go przez wodę, która zmoczyła okładzinę.

Szczelność jest konieczna do zapewnienia przede wszystkim w tzw. trudnych miejscach. Są to ściany kabiny prysznicowej i jej dno. Dodatkowo nie można pominąć okolic wpustów podłogowych, kratek ściekowych, miejsca dookoła rur doprowadzających wodę, narożniki ścian na ich styku z wanną trzeba uszczelnić za pomocą specjalnych taśm lub kołnierzy izolacyjnych.

Zazwyczaj są one wykonywane z polipropylenu i elostomerów, dzięki czemu są elastyczne, odporne na działanie wody i wilgoci, a także chemikaliów. Nie można pominąć faktu, iż są wyjątkowo proste w układaniu, a także odporne na rozerwanie. Wszystkie elementy uszczelniające mocuje się do podłoża za pomocą folii w płynie. Tym środkiem dobrze jest również pokryć ściany brodzika i jego podłogę, obudowę wanny, narożniki, ścianę dookoła wanny, a także podłogę przy wannie (40-50 cm) i ściany przy niej do wysokości 10 cm – czyli do wysokości cokołu. Aby wykonać trwałą i solidną izolację przeciwwodną w łazience wystarczy płynna folia jednoskładnikowa.

Trwale przyklej płytki do podłoża

Z kolei na posadzkę najlepiej będzie wybrać lej samorozpływowny. Tak samo jak wszystkie produkty z tej grupy jest on odkształtny. Kleje samorozpływowne są bezpieczniejsze przy dużych kaflach – całkowicie pozwalają na wypełnienie przestrzeni pod nimi, co ułatwia ich trwałe zamocowanie do podłoża. Do ich układania najlepiej wybrać pacę o półokrągłych zębach, które ułatwiają równe rozłożenie masy. Klej potrzebny do mocowania płytek na podłodze łazienki należy dobrać zarówno do podłoża, jak i wielkości płytek. W momencie, gdy podłoże wymaga wyrównania, trzeba wybrać zaprawę grubowarstwową. Jeśli jest równe, to znaczy ubytki w nim nie mają więcej niż 2 mm głębokości, i jest ich stosunkowo niewiele – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zaprawa cienkowarstwowa.

Share.

Leave A Reply