Aby płytki ceramiczne w łazience mogły posłużyć przez długie lata i ładnie się prezentowały muszą zostać ułożone z zastosowane odpowiedniego kleju do płytek. Istotne jest również wcześniejsze gruntowanie podłoża i zabezpieczenie go w odpowiednich miejscach folią w płynie. To zapewni okładzinie trwałość i szczelność na długie lata.

Na czym polega gruntowanie podłoża do płytek?

Zaleca się, aby podłoże przeznaczone pod montaż płytek ceramicznych było równe, nośne i odpowiednio wysezonowane oraz suche. Zanim więc zabierzesz się do dalszych prac, chłonne podłoże koniecznie należy zagruntować.

Izolacja z folii w płynie

W miejscach, gdzie istnieje ryzyko zalewania okładziny ceramicznej wodą, ważne, by pod płytkami wykonać specjalną izolację z folii w płynie. We wszystkie miejsca, które narażone są na powstawanie sił mogących powodować uszkodzenie hydroizolacji, konieczne staje się wklejenie specjalnej taśmy oraz mankiety uszczelniającej. Z kolei folia w płynie konieczna jest do naniesienia wałkiem lub pędzlem w taki sposób, aby szczelnie pokryć cała powierzchnię. Aby jednak warstwa izolacyjna spełniała swoje zadanie, konieczne jest, aby miała przynajmniej 1 mm grubości.

W jaki sposób dobrać klej do płytek?

Dobór zaprawy klejącej do montażu płytek ceramicznych jest silnie uzależniony od wielu czynników, takich jak ich typ, format, rodzaj podłoża, przewidywane obciążenia eksploatacyjne oraz warunki układania. Zdecydowanie największą skutecznością cieszą się zaprawy klejące do montażu płytek ceramicznych dużego formatu są to zaprawy odkształcalne klasy C2/S1 lub C2/S2. Za ich sprawą możemy zagwarantować trwałe oraz odporne na odkształcenia połączenie okładziny z podłożem. Klej odgrywa w takim układzie rolę swoistej warstwy kompensującej naprężenia pomiędzy dużą płaszczyzną sztywnego materiału, jakim jest płytka ceramiczna, a podłożem, w którym często dochodzi do różnego rodzaju naprężeń wytwarzających siły o znacznych wartościach mogące wpłynąć na uszkodzenie całego połączenia.

Jak należy przyklejać płytki ceramiczne?

Zanim przystąpimy do montażu płytek dobrze jest się zastanowić nad ich układem i zaplanować go w taki sposób, aby powierzchnie ścian dobrze komponowały się z posadzką oraz aby nie zaskoczyły nas później docięte płytki w widocznych miejscach, które mogą zepsuć efekt końcowy. Dlatego jeszcze przed przyklejeniem płytek warto wetrzeć w podłoże cienką warstwę kleju. Ta czynność jest formą gruntowania, które ma na celu zapewnienie jak najlepszej przyczepności zaprawy klejącej do podłoża. Kolejnym etapem jest rozprowadzenie właściwej warstwy zaprawy klejącej. Wykonuje się to za pomocą pacy zębatej o odpowiedniej wysokości zęba. Im będzie równiejsze podłoże i okładzina, którą montujesz, tym mniejsza może być wysokość zęba, a co za tym idzie – znacznie mniejsze zużycie zaprawy klejącej. Nie bez znaczenia staje się również wpasowanie płytki w podłoże i wypoziomowanie jej w stosunku do płytek, które zostały wcześniej ułożone.

Fugowanie płytek

To kolejna ważna czynność, która wymaga użycia odpowiednich materiałów. Spoiny między płytkami, a w szczególności te w pomieszczeniach mokrych, np.: w łazience powinny cechować się wysokimi parametrami i jak najniższą nasiąkliwością, co pozwala na łatwe utrzymanie ich w czystości. W ten sposób możliwe stanie się również ograniczenie pojawienia się pleśni na ich powierzchni. Rozwiązaniem wyjątkowo skutecznym jest fuga epoksydowa, bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz środki chemiczne do czyszczenia płytek. Masę do fugowania najlepiej jest rozprowadzać gumową pacą, która jest dodatkowo mocno zwilżona, okrężnymi ruchami, a jej nadmiar koniecznie należy zmywać z powierzchni i wstępnie ją profilować. Dobrze jest do tego celu wykorzystać gąbki celulozowej, która będzie usuwać mleczko powstałe po wstępnym czyszczeniu. Pamiętaj, by często i dokładnie ją płukać, a okładzinę czyścić do momentu, gdy powierzchnia płytek będzie idealnie czysta.

Wypełnienie spoin

Etapem zwieńczającym pracę jest wypełnienie wszystkich pracujących szczelin uszczelniaczem silikonowym. W pomieszczeniach mokrych powinieneś stosować dobrej jakości uszczelniacze – najlepiej wybierać takie, które zawierają 100% silikonu, bez zbędnych dodatkowych pogarszających parametry i skracających ich żywotność. Tym materiałem wypełniasz i uszczelniasz wszystkie pracujące połączenia – w tym szczeliny wokół rurek zasilających w ciepłą i zimną wodę, narożniki między płaszczyzną posadzki a ścianą oraz pomiędzy przyległymi ścianami, a także wszystkie spoiny przyłączeniowe do styku ceramiki sanitarnej z podłożem.

Share.

Leave A Reply