Podlewanie ogrodu, instalacje nawadniające | Nasze4katy.net

Stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie to konieczność. Do tych najważniejszych należy oczywiście regularne podlewanie. W tym wszystkim trzeba jeszcze pamiętać o rozsądnym gospodarowaniu wodą. Z pomocą przychodzą nowoczesne systemy instalacji.
Woda do podlewania ogrodu może pochodzić z wodociągu, albo być uwzględniona przy planowaniu własnej studni. Niemniej jednak nie musi ona spełniać tak surowych wymagań jak studnia do wody pitnej. Wiele osób wykorzystuje również wodę zebraną z deszczu, która gromadzi się, np.: na tarasie.

Woda z wodociągu

Jeżeli planujesz do nawadniania ogrodu czerpać korzyści z wody z wodociągu weź pod uwagę wyższe opłaty za wodę. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się zakup wodomierza., który będzie służył właśnie do jej pomiarów. Korzyść jest taka, że można dzięki niemu zmniejszyć koszty za pobór wody. Zadziwiające się, że kupując podobne urządzenie do swojej instalacji jesteś w stanie zaoszczędzić je nawet o połowę.

Dodatkowa studnia

Jeżeli rozważamy podobną ewentualność warto zadbać, by studnia ta była przeznaczona tylko i wyłącznie do tego celu. Wodę przeznaczoną do podlewania ogrodu jaką będziesz czerpał ze studni nie wymaga dodatkowego uzdatniania. Przy zastosowaniu tego rozwiązania należy jeszcze zaopatrzyć się w pompę, co wiąże się z nakładem energii. Możesz zdecydować się na studnię wierconą lub wąskorurowa.  W przypadku studni wierconej trzeba liczyć się z wyższym kosztem, ale zapewnia dostęp do głęboko  położonych warstw wodonośnych. Tym samym zminimalizowane jest ryzyko wyschnięcia studni przy dużej eksploatacji czy suchego lata. Z kolei studnia wąskorurowa jest niedroga, a przy tym bardzo często stanowi dodatkową dekorację ogrodu. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że wadą tego rozwiązania jest zawodność ? jeśli poziom wody spadnie zbyt nisko, pompa nie jest w stanie zassać wody.

Deszczówka

Jak się okazuje idealnie nadaje się do nawadniania ogrodu. Zbierać ją można za pomocą specjalnej instalacji i gromadzi się w zbiorniku przeznaczonych do tego celu. Stamtąd doprowadzana jest do kranu, który zwykle umieszczony jest na ścianie budynku. Woda wykorzystywana z deszczu może nadać się też do spłukiwania sanitariów albo też do prania.

Jaka instalacja nawadniająca jest najlepsza?

Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest podłączenie gumowego węża do kranu z wodą. Jeżeli jednak chcemy uniknąć ciągłego zakładania i ściągania węża , ciągnięcia go po całym ogrodzie i łamania przy okazji roślin czy krzewów, możemy zdecydować się na instalację nawadniającą. Wygoda to największa zaleta jaką oferuje to rozwiązanie. Niemniej jednak równie ważne jest to, że każda z roślin będzie nawadniana w sposób jaki jest jej potrzebny. Aby jednak ze źródła mogła popłynąć woda  każdy fragment ogrodu należy odpowiednio zaprojektować. Na początek można rozpocząć od wersji podstawowej, która będzie stopniowo rozbudowana. Każdy dobry system nawadniania musi składać się z trzech elementów: reduktora ciśnienia, rur nawadniających oraz urządzeń nawadniających. Całą instalację można zautomatyzować używając sterowników i programatorów.


Reduktor ciśnienia

Urządzenie znajduje się za kranem, który jest połączony za pomocą specjalnego złącza. Jego głównym zadaniem jest obniżenie ciśnienia do wymaganej w ogrodzie wysokości. Dodatkowo jest on wyposażony w filtr, którego zadaniem jest usuwanie z wody zawiesiny. Tym samym obniżamy ryzyko zatkania rur lub urządzeń nawadniających. W zależności od wielkości instalacji nawadniającej określa się zdolność przyłączeniową urządzenia redukująco-filtrującego. Sugerując się tym parametrem jesteś w stanie dobrać odpowiednie urządzenie.

Rury

Na rynku dostępne są rury montażowe (centralne), których zadaniem jest rozprowadzanie wody na terenie całego ogrodu oraz rury rozdzielcze, które służą do podłączania urządzeń. Można je prowadzić w systemie podziemnym, nie jednak większym niż 40 cm, bez dodatkowych zabezpieczeń (podsypki, otuliny) lub na powierzchni ziemi. To polietylen jest najczęściej używanym materiałem do ich produkcji.

Rozdzielacz

Jego zadaniem z kolei jest przyłączanie rury rozdzielczej do montażowe, dzięki czemu woda może być kierowana do określonych sekcji ogrodu.

Urządzenia nawadniające

Rodzaje tych urządzeń należy dobierać do wielkości ogrodu oraz charakteru uprawnianych roślin ? każda grupa ma swoje wymagania dotyczące nie tylko wilgotności, ale i sposobu podawania (,np.: zraszanie). Właściwy wybór urządzeń pozwala zapewnić właściwe warunki każdemu zakątkowi w ogrodzie.

Zraszacze

Są to urządzenia przeznaczone do nawadniania mniejszych i większych części ogrodu, np.: trawniki, rabaty, żywopłoty). Nowoczesne zraszacze są mrozoodporne ? wyposażone w automatyczny zawór odwadniający.

Kroplowniki

Urządzenia te umożliwiają nawadnianie poszczególnych roślin. Stosuje się je do nawadniania roślin rosnących pojedynczo lub w rzędach. Tak nawadniane rośliny powinny mieć zbliżone zapotrzebowanie na wodę.

Share.

Leave A Reply