Pierwsze ciepłe promienie słoneczne są sygnałem do rozpoczęcia prac w ogrodzie. Pielęgnacja trawnika jest niezbędna przez cały rok, ale to właściwe przygotowanie murawy po zimie zapewnia jej dobrą kondycję przez kolejne miesiące. Od czego zacząć pielęgnację trawnika na wiosnę? Kiedy nawozić i kosić? Jakie inne zabiegi warto wykonać? Oto nasze podpowiedzi.

Kiedy zacząć pielęgnację trawnika?

Kiedy tylko stopnieje śnieg i lód, nadchodzi czas na porządki w ogrodzie. Na siew warzyw jest jeszcze za wcześnie, ale to odpowiednia pora, by zabrać się za pielęgnację trawnika. Okazuje się, że z jego pielęgnacją po zimie wielu z nas ma nadal problemy. W wielu przypadkach najzwyczajniej w świecie nie wiemy, jak się do tego zabrać i przede wszystkim: kiedy?

Pierwszy krok to dokładne wygrabienie trawy. Trzeba usunąć stare liście, gałęzie, kamienie. W ten sposób będzie można sprawdzić stan murawy. Niestety, ocena trawnika po zimie rzadko kiedy jest zadowalająca – często jego kondycja pozostawia wiele do życzenia. Puste placki, żółte źdźbła czy wybrzuszenia to częste problemy, z którymi borykają się właściciele ogrodów.

Jednym z najważniejszych zabiegów, który należy wykonać przy trawniku na wiosnę, jest wertykulacja. Nacięcie darni ręcznym lub mechanicznym wertykulatorem pozwala usunąć starą, pożółkłą darń, a także dotlenia trawnik. Dzięki temu korzenie lepiej się krzewią i zwalnia się miejsce dla młodych pędów trawy. By trawa nie obsychała, wszystkie wypukłości trzeba dobrze zwałować.

Kiedy pierwsze nawożenie trawnika po zimie?

Pierwsze nawożenie dobrze jest wykonać w pochmurny dzień, najlepiej wtedy, gdy spodziewamy się deszczu. W ten sposób składniki odżywcze lepiej wnikną w glebę. Nawóz do trawy na wiosnę powinien zawierać dużo azotu, bo ten składnik pobudza wzrost i nadaje ładne wybarwienie. Najlepszym rozwiązaniem są nawozy długo działające, gdzie składniki odżywcze uwalniane są stopniowo. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa przenawożenia trawnika, a rośliny mogą pobrać tyle składników odżywczych, ile w danym momencie potrzebują – mówi Ewa Adamek.

Kiedy kosić trawnik na wiosnę?

Pierwsze koszenie trawnika po zimie robimy, gdy już ruszy wegetacja, a trawa osiągnie wysokość około 5 cm i ładnie się zazieleni. Fachowcy radzą, by pierwszy raz po zimie nie przycinać murawy zbyt krótko. W dniu koszenia trawa powinna być sucha. Kolejne koszenie wykonujemy już na normalnej wysokości.

Wiosna to też dobry czas na zakładanie trawnika od nowa, ewentualnie na dosiewki. Kto nie ma cierpliwości albo czasu na zakładanie trawnika od podstaw, może skorzystać z trawy z rolki. To rozwiązanie przekonuje do siebie coraz liczniejszą grupę właścicieli ogrodów – dodaje nasz ekspert. Piękny trawnik można mieć już w ciągu jednego popołudnia, a utrzymanie murawy wymaga takich samych prac, jak przy pielęgnacji trawy wysiewanej w tradycyjny sposób.

Nawet jeśli stan murawy nie zachęca do prac ogrodowych, nie ma co się załamywać. Wszystkie szkody pozimowe da się naprawić. Dobre rozpoczęcie zabiegów pielęgnacyjnych przy trawniku na wiosnę sprawi, że w pełnię sezonu ogród wejdzie w doskonałej kondycji, a my będziemy mogli znów cieszyć się jego urokiem. Więcej informacji na temat pielęgnacji trawnika po zimie można znaleźć TUTAJ.

Share.

Leave A Reply