Co zrobić, aby skutecznie oszczędzać na ogrzewaniu? Jak zmniejszyć opłaty za ciepło?  Podobne pytania zadaje sobie wielu właścicieli domów. Poniżej zapoznasz się z najskuteczniejszymi metodami, które korzystnie wpłyną Twój domowy budżet. Jak przyznają zgodnie eksperci stosowanie kilku bardzo prostych zasad racjonalnego korzystania z energii cieplnej jest dobre również dla naszego zdrowia. Zmiana przyzwyczajeń pozwoli ograniczyć koszty używanej energii nawet o 16%.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wszystkie grzejniki są odsłonięte. Zabudowa czy długie zasłony albo meble blokują przepływ cieplny powietrza i w dużym stopniu wpływają na efektywność ogrzewania. Abyśmy mogli samodzielnie regulować temperaturę w mieszkaniu niezbędne stają się zawory termostatyczne. Podobne urządzenia są w stanie uzyskać optymalną temperaturę i zmniejszyć dopływ ciepła do grzejników, gdy, np.: wietrzymy mieszkanie lub wyjeżdżamy na dłużej.

Poniżej znajdziesz kilka bardzo prostych porad, które pozwolą Ci zaoszczędzić zużywane ciepło:

  1. Jeżeli zmniejszysz temperaturę tylko o 1 st. C pozwala to obniżyć wysokość rachunków nawet o 10%. Optymalna i zalecana temperatura w domu to 20 st. C, z tymże w łazience powinna ona wynosić kilka stopni więcej.
  2. Nocą w mało używanych pomieszczeniach zmniejszaj ogrzewanie. Jeżeli planujesz wyjazd na weekend również nie zapomnij obniżyć temperatury ogrzewania o ok. 3 st. C.
  3. Regularnie wywietrzaj dom nawet zimą. Wcześniej przed wietrzeniem przykręć zawory grzejników, ponieważ w innym wypadku ? jeżeli korzystasz z grzejników z zaworami termostatycznymi ? w momencie, w którym w wietrzonym pomieszczeniu zrobi się chłodniej to grzejnik zacznie pracować intensywniej a tym samym zużywać więcej energii.
  4. Zimą zawsze, gdy tylko świeci słońce odsłaniaj zasłony w nasłonecznionej części domu czy mieszkania. Tym sposobem jesteś w stanie otrzymać darmowe zapasy energii słonecznej, która pozwoli na ogrzanie mieszkania.
  5. Pamiętaj również o tym, by otwierać drzwi w pokojach, do których wpada słońce. Tym sposobem energia słoneczna nie zatrzyma się tylko w jednym pokoju, ale i przedostanie się do innych.
  6. Nie dopuszczaj do sytuacji, w których będziesz przegrzewał mieszkanie. Zbyt suche i ciepłe powietrze powoduje senność, wysusza śluzówki i może być przyczyną kaszlu oraz alergii.
  7. Nie zastawiaj grzejników meblami ani żadnymi zasłonami. Tylko wtedy będziemy w stanie maksymalnie wykorzystać ciepło.
  8. Rozważ również zamontowanie półki nad grzejnikiem lub ekranu zagrzejnikowego, który będzie w stanie odbijać ciepło ? pozwoli to skierować powietrze do środka pomieszczenia.
  9. Zadbaj o ograniczenie zużycia ciepła dzięki zastosowaniu zaworów termostatycznych. Tym sposobem w domu będzie stale taka temperatura jaką ustawisz w urządzeniu.

Duże znaczenie tutaj będzie miał również stan naszego budynku. Większość budynków, które powstały przed 2000 rokiem nie spełnia obowiązujących norm energetycznych. Poprzez samo docieplanie ścian jesteśmy w stanie zmniejszyć straty ciepła do nawet 26%. A zastosowując nowoczesne okna o około 10% energii. Tyle samo ciepła pozwoli zaoszczędzić docieplenie stropodachu.

Odpowiedź na postawione pytanie: jak oszczędzać na ogrzewaniu domu zimą? Jest niezwykle ważnym elementem. W znacznym stopniu pomoże nam w określeniu ilości zużywanej energii audyt energetyczny. Jego efektem będzie dokument, w którym specjalista po przeprowadzeniu oceny stanu technicznego budynku wskaże jakie prace należy wykonać. Dzięki audytowi energetycznemu będziemy w stanie określić, czy powinniśmy ocieplać poszczególne elementy budynku, czy może zmodernizować instalacje grzewczą i węzeł cieplny.

Takie rozwiązanie pozwoli zainwestować w modernizacje punktów przez, które tracimy największe ilości ciepła, co w konsekwencji wpłynie nie tylko na obniżenie rachunków, ale też podniesie wartość samej nieruchomości. Stosując się do wyżej wymienionych porad jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty utrzymania domu, ale i również korzystnie wpłyniemy na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Mieszkanie w miejscu dusznym i ciepłym niekorzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jak wiadomo wtedy jesteśmy ospali i bez energii.

Share.

Leave A Reply