Okna połaciowe są w stanie lepiej doświetlić pomieszczenia aniżeli pionowe montowane w ścianach szczytowych czy lukarnach. Zastosowanie okien dachowych wizualnie powiększymy wnętrze.

Okna dachowe dają więcej światła na poddaszu

Okna, które montuje się w połaci dachu jest najlepszym sposobem doświetlenia pomieszczenia. Jest ono w stanie przepuścić do 1,8 razy więcej światła aniżeli zastosowanie okien w ścianie szczytowej lub lukarnie. Tutaj znaczenie będzie również odgrywał kąt nachylenia dachu, ponieważ będzie wpływał na ilość wpadającego światła.

fot. Velux

fot. Velux

Stosuje się je zarówno w starych domach,, jak i tych nowopowstałych. Oferują dużą swobodę w doświetleniu pomieszczeń i można je zamontować w różnych miejscach dachu. Aby zapewniły dobre doświetlenie we wnętrzu ich wielkość musi zostać dobrana do wielkości pomieszczenia ? mniej więcej 1m2 szyby jest w stanie oświetlić od 8 do 12 m2 podłogi.

Duże znaczenie będzie również odgrywało rozmieszczenie okien w dachu. Ilość wpadającego światła jesteśmy w stanie zwiększyć montując kilka podobnych okien obok siebie. Planując rozmieszczenie okien dachowych warto mieć na uwadze, że rozmieszczenie kilku mniejszych da lepsze doświetlenie pomieszczenia aniżeli montaż wyłącznie jednego większego.

Okna dachowe można tak dobrać, by mieściły się pomiędzy dwoma sąsiadującymi krokwiami. Wykonanie lukarny wiąże się z przeprowadzeniem dosyć skomplikowanych prac ciesielskich. Trzeba pamiętać, że lukarny są cięższe i mocniej obciążają dach. Niezaprzeczalnie największym atutem lukarny jest optyczne powiększenie pomieszczenia.

Największe plusy jakie dają okna połaciowe:

– są w stanie przepuścić więcej światła aniżeli tradycyjne okna,
– ich koszt jest mniejszy niż montaż lukarny,
– montaż podobnego rozwiązania zwykle nie wymaga uzyskania zgody na ich wykorzystanie,
– są możliwe do zamontowania już w gotowym domu.

Minusy rozwiązania:

– szybciej ulegają zabrudzeniu i szybko tworzą się ślady po deszczu,
– przy małym kącie nachylenia dachu może się zdarzyć, że śnieg zasłoni cały widok z okna,
– w pomieszczeniu jest co prawda jaśniej, ale latem szybciej nagrzewa się i dlatego nie zaleca się montowania dużych okien połaciowych.

Teraz przyjrzymy się plusom i minusom oferowanych przez lukarnę:

– okna z tym zastosowaniem zdecydowanie mniej się brudzą,
– w chwili, kiedy je otworzymy nie ma mowy, że deszcz napada nam do środka,
– do tego wszystkiego pomieszczenie latem nie nagrzewa się zbyt mocno.

Do minusów należy zaliczyć:

– cenę ? wbudowanie lukarny jest dużo kosztowniejsze niż zamontowanie okien połaciowych,
– zanim przystąpimy do jej budowy konieczne jest uzyskanie odpowiednego pozwolenia umożliwiającego podjęcie działań,
– jest ciężka do instalacji już w powstałym budynku.

Mimo widocznych różnic każde z rozwiązań ma swoje zalety i mankamenty. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie wcześniej trzeba rozważyć możliwości techniczne. Jeżeli mamy już gotowy budynek zdecydowanie lepiej będzie wybrać montaż okna połaciowego. W tym wypadku podjęcie decyzji o wybudowaniu lukarny może oznaczać mają rewolucję.

Który z wariantów lepiej będzie się harmonizował ze stylem Twojego domu? Okna połaciowe nie niszczą tak charakteru budynku tradycyjnego jak może to zrobić wybudowanie lukarny. Odciska się ona znacząco na budynku wobec czego trzeba dokładnie przemyśleć decyzję o jej wybudowaniu. Równie istotne będzie określenie głównego celu, który zamierzamy osiągnąć. Konieczne będzie dokładne określenie naszych oczekiwań ? czy zależy nam na niedrogim oświetleniu poddasza czy też powiększeniu jego powierzchni użytkowej ? wtedy zalecana jest lukarna.

Share.

Leave A Reply