Odpowiednie doświetlenie poddasza pozwoli nam na jego bezpieczne użytkowanie. Wpłynie również na nasze samopoczucie podczas przebywania w tej części domu. Aby taki efekt osiągnąć należy zamontować okna o jak największej powierzchni przeszklenia.

Okna połaciowe montowane na poddaszu są w stanie doświetlić pomieszczenie bardziej aniżeli lukarna. Stąd też mogą zajmować tyle miejsca na dachu co 1/8 i 1/10 całej podłogi. Tutaj duże znaczenie będzie odgrywał również kąt nachylenia dachu ? im mniejszy, tym większe okno powinniśmy zastosować. Odpowiednio dobrane okno jest w stanie zagwarantować lepszą widoczność osobie stojącej, jak i leżącej.

Zanim zdecydujemy się na okna połaciowe trzeba będzie zwrócić uwagę na wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia dachu. Im wyższa wysokość ścianki kolankowej, tym wyżej będzie znajdować się dolna krawędź okna. Żeby zagwarantować sobie dobrą widoczność jeszcze pod oknem połaciowym zamontować pionowe.

Jakie rodzaje okien połaciowych jesteśmy w stanie znaleźć na rynku?

Najczęściej wybieranym modelem wśród okien połaciowych są te obrotowe. Otwierają się one wokół osi obrotu ? w połowie ich wielkości. Jeżeli zamontujemy je zbyt nisko otwieranie okien będzie utrudnione. Żeby tego uniknąć na rynku pojawiły się okna, które znajdują się mniej więcej w ? wysokości okna. Popularnością cieszą się również okna uchylno-obrotowe ? dzięki zastosowaniu dodatkowego przełącznika można je otwierać na dwa sposoby: obracać wokół własnej osi w połowie wysokości skrzydła ?czyli tak jak obrotowe lub uchylać do góry. Tutaj najważniejsze znaczenie będzie miało miejsce montażu klamki. W chwili, kiedy będzie ona umiejscowiona w wysokiej ściance kolankowej przy dużej długości okna do jego otwierania koniecznie będzie używanie drążka. Innym rodzajem okien połaciowych są okna wyłazowe ? one z kolei otwierają się na bok. Często używane są również jako wyjście na dach.
W celu zapewnienia dodatkowego oświetlenia na poddaszu bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie okna balkonowego, którego górne skrzydło otwiera się do góry a z kolei dolne do przodu ? pozwala to wejść w jego głąb i wyglądać z dachu ja z balkonu.

salon na poddaszu, okna połaciowe Velux

fot. Velux

Zwykle okna połaciowe są wykonane z drewna lub PCV a także z drewna powleczonego tworzywem sztucznym. Krąży opinia, że zastosowanie okien drewnianych może być lepszym pomysłem, ponieważ zostały one stworzone z tego samego materiału co więźba. Na co może to wpłynąć? Będą one pracować  podobnie pod wpływem temperatury, wilgoci czy słońca. Te z kolei plastikowe są przeznaczone do łazienek z uwagi na większą odporność na wilgotność. Jednakże jeżeli możemy pochwalić się dobrą wentylacją w łazience możemy skorzystać z drewnianych modeli. Trzeba również pamiętać o tym, że w trakcie montażu górne ościeże powinno być równoległe do podłogi a dolne z kolei prostopadłe ? wtedy do pomieszczenia wpada więcej światła.

Oświetlenie miejsca użytkowego na poddaszu musi być dobrze przemyślane. W końcu to będzie odgrywało duże znaczenie dla ilości później zużytej energii i kondycji naszych oczy. Czytanie czy nauka naszych maluchów przy włączonym sztucznym świetle źle będzie działać na wzrok. A trzeba przyznać, że pomieszczenia na poddaszu najczęściej są wykorzystywane jako sypialnie. Określ dokładnie cel jaki chcesz osiągnąć ? wizualizacja końcowego efektu w znacznej mierze pozwoli Ci określić na co powinieneś się zdecydować. Ewentualnie możesz wspomóc się opinią niezależnego eksperta do spraw aranżacji wnętrz- idąc za jego radą będzieszw stanie wybrać odpowiednią ilość i wielkość okien połaciowych.

Share.

Leave A Reply