Wilgoć zbierająca się przy wewnętrznej części okna to bolączka wielu właścicieli domów. Czy regularne wycieranie skraplanej wody lub otwieranie okien wystarczy? Z całą pewnością pierwsza metoda nie jest zbytnio polecana ? to syzyfowa praca. W końcu od samego wycierana szyby nagle nie przestaną rosić.

Co prawda druga metoda również uważana jest za doraźną, ale bardziej sensowniejszą. W momencie, kiedy powietrze z wewnątrz nie jest odprowadzane coraz więcej pary wodnej powstaje ? niezależnie od tego czy gotujemy, kąpiemy się czy oddychamy. W chwili, gdy działałaby prawidłowo wentylacja byłoby to odprowadzane na zewnątrz.  W przeciwnym razie jest jej coraz więcej. Gdy ogrzane powietrze zetknie się z chłodną powierzchnią wody ? para wodna skrapla się. Dotyczy to wszystkich okien, tych zamontowanych pionowo i dachowych.

 Jakie rozwiązanie proponują eksperci, by całkowicie wyeliminować problem? 

Polecanym rozwiązaniem jest zamontowanie instalacji grawitacyjnej. Solidnie wykonana instalacja charakteryzuje się przede wszystkim kilkoma kanałami wywiewnymi, która wloty posiada w kilku miejscach ? w kuchni czy łazience oraz nawiewniki, które mogą być umiejscowione bezpośrednio w pokojach lub sypialniach. Przez metody, które dawniej się użytkowało na szerszą skalę powietrze z zewnątrz mogło dostawać się do wnętrza, a czasem nawet zbyt intensywnie. Tymczasem nowoczesne okna i drzwi są mocno szczelne. Wobec czego wskazane jest montowanie nawiewników. Swobodna cyrkulacja pomiędzy pomieszczeniami to konieczność.

Co wpływa na fakt, że wentylacja grawitacyjna nie działa

sypialnia na poddaszu, okna połaciowe

fot. kreodom.pl

Skupia się ona na różnicy ciśnień powietrza ogrzanego w domu i chłodnego, które jest na zewnątrz ? wywołuje to ciąg w kanałach wentylacyjnych. Trzeba przyznać, że jest w stanie najsprawniej funkcjonować w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi 12 st. C. W chwili, gdy jest mniejsza lub większa może to oznaczać kłopoty. Bardzo często zimą ten typ wentylacja wyprowadza na zewnątrz zbyt dużo ciepłego powietrza, co zwiększa koszty ogrzewania. A latem z kolei nie działa w ogóle- a jeżeli na dworze jest znacznie cieplej niż w domu- przez kanały wentylacyjne może napływać powietrze z zewnątrz.

Dlaczego montowanie wentylacji jest wskazane?

Najważniejszym z czynników jest to, że zapewnia dopływ tlenu do oddychania. Jeżeli pomieszczenia nie są wystarczająco wentylowane nasza obecność może spowodować  podniesienie się poziomu dwutlenku węgla. Co prawda jego stężenie nie jest szkodliwe dla organizmu, ale jednocześnie powoduje spadek tlenu i mogą objawiać się kłopotami z oddechem lub dusznością. Kolejnym równie istotnym elementem jest fakt, że odpowiednio wykonana wentylacja jest w stanie usunąć zanieczyszczenia z powietrza: materiały budowlane, preparaty chemii budowlanej i inne związki chemiczne, które mogą powodować alergię. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść odpowiedniej wentylacji jest zmniejszenie wilgoci w pomieszczeniu. Początkowo skrapla się ona na szybach, a później również na ścianach a na końcu na wilgotnym tynku pojawiają się zarodniki pleśni. A z kolei one mogą powodować u mieszkańców złe samopoczucie. Zamontowanie wentylacji chroni również przed zatruciem tlenkiem węgla ? jest to bardzo ważna sprawa, która przede wszystkim dotyczy domów w jakich zamontowane są piecyki gazowe starego typu lub piece wolne stojące.

Share.

Leave A Reply