Wiele włamań do domów i mieszkań odbywa się przez okna. Przede wszystkim narażeni na takie ryzyko są właściciele domów jednorodzinnych oraz mieszkań położnych na parterze. Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży, warto pomyśleć o zamontowaniu okien antywłamaniowych.

Włamaniom najlepiej zapobiegać, dlatego przy zakupie okien warto zwrócić uwagę, czy oferowane są one przez producenta także w wersji antywłamaniowej. Często uważamy, że tak naprawdę takie okna nie są nam potrzebne, ponieważ wystarczą drzwi antywłamaniowe. W rzeczywistości jednak także okna mają tu duże znaczenie i razem z nimi możemy kompleksowo poprawić poziom ochrony naszego domu.

Jakie zabezpieczenia stosują producenci?

Aby można było mówić o oknie, że jest antywłamaniowe, stosuje się różne specjalne zabezpieczenia. Zalicza się do nich specjalne klamki, szyby oraz okucia, które różnią się od tych stosowanych w zwykłych oknach.

Aby zmniejszyć ryzyko dostania się złodziei do środka, okna antywłamaniowe są wyposażane w klamki z kluczykami. Stosuje si w nich także specjalne wkładki antyrozwierceniowe, dlatego są one zabezpieczone przed różnymi sztuczkami włamywaczy.

Okucia w oknach antywłamaniowych są wyposażane w zaczepy antywyważeniowe, które są łączone ze stalowym zbrojeniem oraz czopami zabezpieczeniowymi. W rezultacie skutecznie chronią one przed próbami wyważenia okna. Okna mogą być też wyposażone w zaczepy antywłamaniowe zgodnie z klasami odporności RC – najwyższa z nich do klasa RC2, najniższa RC1.

Ważnym elementem okna antywłamaniowego jest też szyba, która powinna być chroniona przed uszkodzeniem mechanicznym. Stosuje się najczęściej szyby wzmacniane foliami antywłamaniowymi, które czynią je bardziej odporne na wybicia.

Warto zainwestować w alarm

Aby poprawić bezpieczeństwo domu i domowników, można też zainwestować w alarm. Może on obejmować także kontaktrony montowane w oknach – w przypadku próby otwarcia okna przy włączonym alarmie może on zacząć emitować sygnały dźwiękowe oraz świetlne i dodatkowo wysłać meldunek alarmowy do firmy zajmującej się ochroną.

Share.

Leave A Reply