Ochrona i konserwacja mebli ogrodowych | nasze4katy.net

Meble ogrodowe przez cały sezon użytkowania narażone są działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem deszczu, słońca i wiatru meble tracą swój ładny wygląd. W jaki sposób najlepiej o nie zadbać?

Sposób konserwacji mebli zależny jest od materiału z jakiego zostały wykonane. Bardzo często przy zakupie kierujemy się wyłącznie ich wyglądem. Nie mniej jednak ten rodzaj wyposażenia nie ma wyłącznie wkomponować się w charakter naszego ogrodu, ale również musi być wykonany z trwałego i solidnego tworzywa. Dla wielu osób urządzających ogród duże znaczenie będzie również odgrywać cena ? tutaj z kolei idzie ona w parze z jakością.

Meble ogrodowe z drewna

Do ich stworzenia można wykorzystać różnego rodzaju gatunki drzew: sosna, świerk, buka czy dąb to tylko kilka możliwości. W ofercie sklepównowoczaxesne meble ogrodowe znajdziemy również meble wykonane z drewna egzotycznego, np. teku czy eukaliptusa. Jeżeli meble z drewna są dobrze zaimpregnowane a następnie pomalowane mogą służyć przez długie lata. Przed zimą należy je tylko wyczyścić i schować do suchego miejsca, w których temperatura jest niska ale nie spadnie poniżej 0stC. Warto pamiętać, że nie należy je przykrywać szczelnie żadną folią. Przed ponownym wystawieniem ich do ogrodu miejsca ewentualnych pęknięć należy przeszlifować i ponownie pomalować. Z kolei meble z drewna tekowego nie wymagają specjalnych zabiegów, ale pamiętajmy o tym, że mogą delikatnie zszarzeć jeżeli pozostawimy je na zimę na zewnątrz. Jeżeli zależy nam na tym by drewno zachowało żywe barwy trzeba je wyczyścić specjalnym preparatem i pokryć olejem przystosowanym do drewna tekowego. Raz wykonany podobny zabieg będzie trzeba powtarzać dwa lub trzy razy w roku.

Meble ogrodowe z wikliny

Możemy je potraktować dostępnym na rynku środkiem czyszczącym albo po prostu mydłem. Z uwagi na to, że meble wykonane z tego materiału nie są zbyt trwałe warto je ustawić pod zadaszeniem na zimę. Nie mniej jednak ich sporym plusem jest estetyka i ładny wygląd.

 

Meble ogrodowe z metalu

Co prawda te żeliwne są ciężkie, ale efektowne. Trzeba przyznać, że wnętrzom są w stanie nadać specyficzny charakter. Odporne na działanie czynników atmosferycznych to kolejny spory plus. Do tego wszystkiego do wyczyszczenia ich potrzebujemy drucianej szczotki, po czym będzie można je pokryć farbą. Jeżeli zdecydujemy się na taki model, w których to mamy łączone różne tworzywa to każde z nich należy potraktować w właściwy dla materiału sposób. Z kolei te aluminiowe są lekkie do przenoszenia i nowoczesne. Jako nieliczne są odporne na działanie czynników zewnętrznych wobec czego na dworze są w stanie spędzić cały rok. Jednocześnie nie wymagają zbyt dużo uwagi ? wystarczy je jedynie umyć. Chyba, że aluminium łączone jest z innym materiałem.

Meble ogrodowe z hartowanego szkła

Trzeba przyznać, że szklane blaty to efektowny element metalowych stołów ogrodowych o nowoczesnym wyglądzie. Najlepiej jest je umyć po prostu ciepłą wodą z niewielką ilością płynu do naczyń. Po opłukaniu warto wytrzeć powierzchnię do sucha i to wszystko!

Do każdego rodzaju z wymienionych materiałów jakie wykorzystuje się do stworzenia mebli ogrodowych warto dokupić poduszki. Zapewniają one komfort odpoczynku, ale i stanowią element dekoracji.

Share.

Leave A Reply