Kominek to nie tylko źródło ciepła, ale też ciekawy element wystroju wnętrza. Wiele osób marzy o nim latami, ale podjęcie decyzji o jego montażu zniechęca wizja wielkiego i kosztownego remontu.

Osoby, które mimo wszystko zdecydują się na jego montaż powinny wiedzieć, że stworzenie obudowy tradycyjnego kominka możliwe jest z coraz szerszej gamy materiałów. Ciekawą opcją jest wykorzystanie do tego celu płyt gipsowo-kartonowych. Oczywiście konieczne jest w tym przypadku użycie specjalnego rodzaju płyt, które są odporne na działanie ognia i wysokich temperatur. Płyty takie charakteryzują się też zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką twardością. Warto wspomnieć, że przy tych wszystkich specjalnych właściwościach płyty te są stosunkowo lekkie oraz łatwe w obróbce i montażu. Te parametry sprawiają, że jest to idealny materiał do montażu zabudowy kominka. Dodatkową zaletą tworzenia obudowy z płyt g- k jest możliwość pomalowania jej na dowolny kolor, tak, aby idealnie pasował do wnętrza. Rozwiązanie to jest także atrakcyjne pod kątem ekonomicznym.

Montaż zabudowy kominka z płyt g-k

Kluczem do wykonania prawidłowej obudowy jest użycie odpowiednich materiałów. Poza ognioodpornymi płytami, potrzebujemy specjalnych profili stalowych, wkrętów oraz mas szpachlowych do wykończenia powierzchni. Przydadzą się również taśmy zbrojące oraz narożniki aluminiowe. Tylną ścianę kominka należy pokryć warstwą izolującą termicznie. Można do tego celu użyć płyt z wełny z aluminiowym ekranem, płyt silikatowo-wapiennych, płyt wermikulitowych lub płyt perlitowych. W kolejnym kroku tworzy się konstrukcję wykorzystując profile stalowe. (http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/profile-stalowe). Profile stalowe należy przykręcić do podłogi oraz sufitu, a następnie zamontować elementy pionowe. Do tak przygotowanego stelażu przykręcamy płyty g-k, połączenia spoinujemy z użyciem taśm i montujemy narożniki. Następnie należy wyszpachlować całą powierzchnię obudowy kominka. Końcowym etapem jest malowanie lub montaż płytek, czy innego rodzaju okładziny.

Share.

Leave A Reply