Nowoczesna stodoła | Nasze4katy.net

Branża budowlana rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie można zaobserwować trend nadawania funkcji mieszkalnej różnym rodzajom budynków, które wcześniej miały inne przeznaczenie. Zgodnie z tym założeniem na mieszkania przekształcane są stare fabryki, czy młyny. Warto podkreślić, że często w nieczynnych przedsiębiorstwach powstają luksusowe apartamenty. Inną formą realizacji tej filozofii jest tworzenie od podstaw  budynków,  jakby symulujących inną funkcję, a jednak przeznaczonych do zamieszkania. Tutaj przykładem mogą być nowoczesne stodoły.

Idea nowoczesnej stodoły

Nowoczesne stodoły łączą tradycyjną architekturę z nowoczesnymi rozwiązaniami budowlanymi i dbałością o ekologię. Dom stylizowany na stodołę ma bardzo prostą bryłę, cztery ściany na planie wydłużonego prostokąta pokrywa dwuspadowy dach. Taka budowa jest bardzo prosta, a przez to tania w wykonaniu i utrzymaniu.  Charakterystyczne wielkie wrota często są wykorzystane jako panoramiczne okna. Minimalizm tej formy budynku sprawia, że wpisuje się ona doskonale zarówno w obszary nowoczesnych metropolii jak i tereny wiejskie.

Architektura stodoły

Prostota bryły daje duże pole do popisu przy wykończeniu elewacji oraz aranżacji wnętrza. Nowoczesne stodoły są wykonywane z różnego rodzaju materiałów: cegieł, kamieni, drewna oraz metali. Na zewnętrznych ścianach często można zobaczyć płyty elewacyjne, które doskonale sprawdzają się przy dużych prostych powierzchniach – więcej na ich temat znajdziesz tutaj.

Stodoły świetnie wyglądają zarówno pokryte metalowymi płytami elewacyjnymi nadającymi im nowoczesny wygląd, jak i drewnianymi panelami oddającym charakter bliski naturze.

Wnętrze stodoły

Duża przestrzeń wewnątrz budynku pobudza wyobraźnię architektów. W stodołach najczęściej utrzymane są duże otwarte pomieszczenia pełniące kilka funkcji. Duża wysokość pozwala na ciekawą aranżację wnętrza z zachowaniem oryginalnych belek podtrzymujących dach. Świetnym rozwiązaniem jest zbudowanie antresoli z widokiem na niższy poziom budynku.

Nowoczesne stodoły to pomysł nowatorski, ale już zyskuje wielu zwolenników. Wybór takiej formy budynku będzie popularny zarówno wśród osób ceniących tradycję i bliskość naturze, jak i zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami.

Share.

Leave A Reply