Wszystko, co musisz wiedzieć o parkiecie | Nasze4katy.net

Drewniane podłogi występują w kilku rodzajach – za najbardziej szlachetny i elegancki uważany jest parkiet. Czym się charakteryzuje i jakie ma zalety? Sprawdź!

Parkiet jest wykonany z litego drewna (dębu, buku, klonu lub innego twardego gatunku), dzięki czemu zachowuje elegancki wygląd przez lata. Różni się zatem znacząco od paneli (z materiału drewnopodobnego) i desek warstwowych (zbudowanych z 2–3 warstw drewna, z czego tylko wierzchnia jest wykonana ze szlachetnego gatunku). Co warto o nim wiedzieć? Specjaliści z Dobre Dla Domu przedstawiają najważniejsze cechy parkietu.

Zalety i wady parkietu

Parkiet wyróżnia się nie tylko estetycznie – jest także ciepły w dotyku i bezpieczny dla alergików (nie przyciąga kurzu i nie wydziela szkodliwych substancji). Można go kilkukrotnie cyklinować, dzięki czemu przetrwa nawet 100 lat (cyklinowanie przeprowadza się zazwyczaj co 8–10 lat). Po każdym zabiegu podłoga wygląda jak nowa.

Niestety, deszczułki z litego drewna mogą reagować na zmiany temperatury i wilgotności kurczeniem się i rozszerzaniem. W związku z tym w parkiecie pojawiają się niekiedy szczeliny lub wybrzuszenia.

Parkiet wymaga również odpowiedniej konserwacji – pokrycia deszczułek lakierem lub olejem. Należy powtarzać to po każdym cyklinowaniu podłogi. Efekt końcowy wynagradza jednak wszelkie niedogodności związane z pielęgnacją posadzki.

Rodzaje parkietu

Deszczułki występują w różnych rozmiarach – od 20 cm do nawet 2 m. Mogą być również układane na kilka sposobów – równolegle do siebie (jak klasyczne deski), w kształt „jodełki” i in.

Wyróżnia się także kilka rodzajów parkietu:

  • klasyczny – składa się z drewnianych deszczułek o grubości do 22 mm. Klepki łączy się za pomocą specjalnych profilowań na krawędziach – piór i wypustów;
  • lamelowy – deszczułki mają grubość 10 lub 14 mm i są pozbawione piór i wypustów. Z reguły są też węższe i krótsze niż w przypadku parkietu klasycznego;
  • mozaikowy – drewniane elementy są połączone w większe tafle (przyklejone do płyty lub siatki) i tworzą określone wzory, np. „jodełkę” lub „szachownicę”;
  • przemysłowy – trwały i łatwy w montażu. Składa się z wąskich deszczułek połączonych w płyty taśmą samoprzylepną, którą zrywa się po ich ułożeniu.

Sprawdź również, jak dbać o podłogę drewnianą.

Share.

Leave A Reply